Chrysler'in Fiat'a satışı ertelendi

Chrysler'in Fiat'a satışı ertelendi
Chrysler'in Fiat'a satışı ertelendi

Mahkeme Chrysler?in satışını ertelemesine rağmen Fiat vazgeçmediğini açıkladı.

NEW YORK - ABD Yüksek Mahkemesi, Chrysler’in İtalyan otomotiv üreticisi Fiat önderliğindeki konsorsiyuma satışını erteledi. Indiana eyaletinden üç emeklilik fonu mahkemeye başvurarak, satışın hissedarların çıkarına olmadığını öne sürerek sürecin durdurulmasını talep etmişti. Chrysler’in 6.9 milyar dolarlık teminatlı kredilerinden 42 milyon dolarını elinde tutan emeklilik fonları satışa, iflas sürecini altüst ettiği gerekçesiyle karşı çıkmıştı.
Buna karşın Chrysler’ın Fiat önderliğindeki konsorsiyuma satışını destekleyen Obama hükümeti, mahkemeden, başvuruyu reddetmesini istedi. Chrysler, mali krizin satışlarını etkilemesi sonrası yaşadığı sıkıntılar nedeniyle nisan ayında iflas korumaya girmişti. Satışın gerçekleşmesi halinde, Fiat Chrysler’in yüzde 20’sini, sendika yüzde 68’ini, ABD ve Kanada hükümetleri ise yüzde 12’şer payını alacak.  

Günlük zararı 100 milyon dolar
ABD’nin üçüncü en büyük otomotiv şirketi olan Chrysler’in amacının mevcut yeniden yapılandırma sürecinden mümkün olan en hızlı şekilde çıkmak olduğu bildiriliyor. Yüksek Mahkeme’nin bu kararının ise süreci yavaşlatacağı ifade ediliyor. Konuya yakın kaynaklar anlaşmazlığın kısa süre içinde çözümlenebileceğini belirtiyor. Fakat bu sürecin uzaması ve anlaşmazlıkların çözümlenememesi halinde Chrysler’in iflas ederek piyasadan silinme ihtimalinin de bulunduğu ifade ediliyor. Chrysler, planının geciktiği gün başına 100 milyon dolar kaybediyor.

Fiat anlaşmadan vazgeçmiyor
Otomotiv üreticisi Fiat ise, ABD Yüksek Mahkemesi’nin satışı erteleme kararına karşın Chrysler’i almaktan vazgeçmeyeceğini açıkladı. Satışın 15 Haziran’da tamamlanmaması halinde Fiat’ın, anlaşmadan vazgeçme yasal hakları arasında bulunuyor. (aa, NYT)