Chrysler'in satışına alacaklıları karşı çıktı

Chrysler'in Fiat'a satışına karşı çıkan Indiana eyaletindeki emeklilik fonları, satışın hissedarların çıkarına olmaması nedeniyle, mahkemeden satışın durdurulmasını istedi

WASHINGTON - ABD’de otomotiv şirketi Chrysler’in küçük alacaklıları, nisan ayında iflas koruma başvurusunda bulunan Chrysler’in, varlıklarının büyük bölümünün İtalyan otomotiv şirketi Fiat’a satışına karşı çıktı. Indiana eyaletindeki bazı emeklilik fonları, satışın, kendileri gibi hissedarların çıkarına olmaması nedeniyle, Yüksek Mahkeme’den satışın durdurulmasını istedi.
İflas koruma davasına bakan mahkeme, pazartesi günü, Chrysler’in varlıklarının büyük bölümünün Fiat’a satışını onaylamıştı. Mahkeme, Chrysler’le ilgili bugün öğleden sonraya kadar tarafların müdahil olabileceğini de bildirmişti. ABD’de otomotiv sektörünün kalbi sayılan Detroit’in ‘üç büyüğü’nün en küçüğü olan Chrysler de içinde bulunduğu sorunları aşamayınca 30 Nisan’da iflas koruma başvurusunda bulundu. ABD’de 1925’de Walter P.    Chrysler’in kurduğu şirket, ilk iflas koruma başvurusunda bulunduğu 1970’li yılların sonunda eski ABD Başkanı Jimmy Carter döneminde hükümetten 1.5 milyar dolar kredi alarak yoluna devam etti.
Alman otomotiv devi Daimler-Benz’in 1998 yılında 38 milyar dolarla satın aldığı Chrysler’ın satışları, son yıllarda petrol fiyatlarının artmasıyla tüketicilerin beğenilerinin değişmesi nedeniyle azalmaya başladı. Tıpkı GM de olduğu gibi, fazla benzin harcayan arazi araçları ve motor hacmi büyük araçlar yerine, daha küçük ve daha az yakıt tüketen araçlar üreten Japon firmaları Chrysler’in de başına bela oldu. (aa)