Çiçek: Bilirkişi kirliliği var

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yolsuzlukla mücadelenin yargı sürecinde bilirkişileri suçlarken, tüm faturanın da yargıya kesilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yolsuzlukla mücadelenin yargı sürecinde bilirkişileri suçlarken, tüm faturanın da yargıya kesilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Çiçek, Türkiye'de yolsuzluk yapan suçluların kaçtıkları ülkelerde himaye gördüklerini, bu anlamda uluslararası kararlılık olmadığını belirtti. Çiçek, "Birçok anlaşma imzalıyoruz ama bu anlaşmalar rafları süslüyor" dedi.
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde gerçekleştirilen konferansın açılışını TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı. Yolsuzlukların, siyasetin ayrılmaz parçası olmasına son verildiği, yapanın yanına kâr kalmadığı bir adalet sisteminin tesis edilmesini beklediklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:
"Alelacele toplanan deliller, çarpıcı isimlerle medyaya yansıtılan yolsuzluk operasyonları kamuoyunda büyük ses getirse de bir sonuç çıkmadığını üzülerek görüyoruz. 1999 yılında yaşanan depremde hatalı yapılaşmadan dolayı binlerce vatandaşını yitirmiş bir ülkede bu suçtan dolayı kaç kişi ceza almıştır? Milyarlarca doların söz konusu olduğu
enerji, SSK ve ilaç dosyalarında niye bir sonuç alınamamaktadır?"
Fin bürokrat örneği
Yolsuzluğun önlenmesi için kamunun küçültülmesi, saydamlığın artırılması ve serbest piyasa dengelerine rekabet ortamının sağlanması gerektiğini belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, hükümetten 'Yapanın yanına kâr kalmayacağı' bir adalet reformu çıkarmasını beklediklerini anlattı. Rifat Hisarcıklıoğlu, yolsuzluk listesinde en temiz ülke olarak her zaman Finlandiya'nın ilk sırada çıktığını anımsatarak şöyle konuştu: "Şimdi Türkiye'ye 100 Fin bürokrat ithal etsek, bakanlıklara yerleştirsek birkaç yılda onlar da bu işlere girerler."
AB: Yolsuzluk da kriter
AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Martin Dawson, yolsuzluğun sadece Türkiye'ye ait bir problem olmadığını, AB'deki her ülkede de karşılaşıldığını söyledi. 3 Ekim'de müzakerelerin açılmasıyla Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir döneme girileceğini anlatan Martin Dawson, bu süreçte yolsuzluk konusunun da bir kriter olarak ele alınması gerektiğini kaydetti.
'Etkin strateji gerek'
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink de konferansta yaptığı sunumda, yolsuzluğa karşı etkin bir mücadele strateji için "hükümetin hesap verilebilirliğinin artırılması, sivil toplumun katılımının güçlendirilmesi, rekabetçi bir özel sektör yaratılması, güç üzerine kurumsal kısıtlamalar getirilmesi ve kamu yönetiminin geliştirilmesi" gerektiğini söyledi. Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye'nin yolsuzlukla mücadele konusunda bazı adımlar attığını, ancak geliştirilmesi gereken hâlâ bazı alanlar olduğunu da söyledi.
Bu alanları 'yargı sistemi, kamu personel sistemi, hesap verilebilirliği olan bir yerelleşme, sivil toplum, devlet mevzuatı ve bürokrası ile rekabetçi özel sektör' olarak sıralayan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Vorkink, "Yolsuzluk her yerdedir ve her zaman olacaktır. O yüzden hedefimiz yolsuzluğu ortadan kaldırmak değil azaltabilmek" dedi.
Vorkink'e Bakan yanıtı
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yolsuzlukla mücadelenin süreklilik gerektirdiğini belirtirken, bunun sadece bir ülkenin siyasi kararlılığıyla çözümlenemeyeceğini kaydetti. Vorkink'in konuşmasına atıfta bulunan Çiçek, Türkiye'de yolsuzluk suçu işleyenlerin kaçtıkları ülkelerden iade edilmediklerini söyledi. "Sözleşmeleri imzalıyoruz, törenler düzenliyoruz ama 'bize verin' dediğimiz zaman, vermiyorlar. Yargılayın dediğimizde, yargılamıyorlar. Önüne arkasına, siyasi bir-iki gerekçe koyup, bunlar elini kolunu sallıyorsa, yolsuzlukla mücadelede uluslararası kararlılık yok demektir" diyen Çiçek, ulusal düzeyde faturanın sadece yargıya kesilmesinin doğru olmadığını kaydetti.
Çiçek, yargının ilişkileri çıkarabilmek için bilirkişiye başvurduğunu, ancak olumlu sonuç alamadığını belirtirken, "Paranın çalındığını biliyoruz. Bir bilirkişi raporu geliyor ki, bir şey yok diyor. Peki bu paraları şeytanlar mı götürdü? Bilirkişi raporlarına bakıldığında pirüpak oluyor" diye konuştu. Çiçek Türkiye'nin ciddi bilirkişi kirliliği yaşadığını belirtti.