Çiçek: Fezleke hiç beklemez

Adalet Bakanı Çiçek, AKP'li Kaya'nın dokunulmazlık fezlekesini pazartesi günü bekliyor. Çiçek, "Bir saat bile bekletmeden TBMM'ye yollarım" dedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Enerji Bakanlığı'ndaki ihalelere fesat karıştırdığı iddiasıyla dokunulmazlığının kaldırılması istenen AKP Milletvekili Cemal Kaya hakkındaki fezlekenin pazartesi TBMM'de olması bekleniyor. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, fezlekenin kendisine ulaşmadığını belirterek, "Pazartesi günü bizde olur. Fezlekeyi bekletmeden aynı gün hatta birkaç saat sonra TBMM'ye iletirim" dedi.
Suç örgütü kurarak bakanlık ihalelerine fesat karıştırma ve rüşvet alıp verme suçlarından 18 bürokrat ve müteahhit hakkında açılan dava iddianamesinde AKP Genel Sekreteri İdris Naim Şahin ile CHP'den AKP'ye transferi çok tartışılan milletvekili Cemal Kaya'nın ismine yer verilmişti. Ancak başsavcılık, ismine yer verdiği halde Şahin hakkında fezleke düzenlemeye gerek görmemiş, yalnızca AKP milletvekili Kaya'nın dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle fezleke hazırlayarak, Adalet Bakanlığı'na göndermişti. Çiçek, Kaya hakkındaki bu çarpıcı gelişmeyle ilgili Radikal'in sorularını şöyle yanıtladı:
'Arkadaşımınkini bile bekletmedim'
"Fezleke geldiğinde derhal gereğini yaparız. Bugüne kadar hiçbir dokunulmazlık fezlekesi bekletmedim. Söz konusu fezlekeyi, geldiği gün belki daha önce yaptığım gibi bir-iki saat sonra gereği için TBMM'ye gönderirim. Bugüne kadar en yakın arkadaşımın fezlekesini de bekletmedim. Hem 1-2 gün, 10 gün bekletsen ne olacak."