Çiçek: İstanbul'dan ibaret değiliz

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "Siyasi istikrarla Türkiye üç yıllık bütçe yapabilir hale gelmiştir. Bu ilk defa oluyor ve önemlidir" dedi.

ESKİŞEHİR - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "Siyasi istikrarla Türkiye üç yıllık bütçe yapabilir hale gelmiştir. Bu ilk defa oluyor ve önemlidir" dedi. Çiçek, Doğan Yayın Holding (DYH) tarafından 14'üncüsü 'Marka Güçtür' ana temasıyla Eskişehir'deki Anadolu Üniversitesi'nde düzenlenen Anadolu'daki Avrupa Toplantıları 2005 konulu toplantıda, sadece Ankara ve İstanbul'dan ibaret olunmadığını belirterek, bugün itibarıyla Türkiye'nin gücünün ve potansiyelinin Anadolu'da bulunduğunu söyledi.
"Onlar keşfedilmek ve tanıtılmak istiyor. Birilerinin kendilerine dost elini uzatmasını bekliyor" diyen Bakan Çiçek, şöyle konuştu: "Bu çağrıya her zaman bir cevap bulamadığı da bir gerçek. DYH, 14'ncüsü yapılan bu toplantıda, Anadolu insanının ve girişimcisinin bu beklentilerini bir ölçüde karşılıyor. Eskişehir iki üniversitesi ve son 10-15 yılda gösterdiği ekonomik çabalarıyla öne çıktı. Türkiye'nin gündeminde bu toplantılar olmalıdır. Burada tartışılacak konulardan Türkiye'ye fayda gelir. Gerilime ve kutuplaşmaya sebebiyet verecek toplantılar, Türkiye'ye nesilleri ve altın fırsatları kaybettirdi. Bu fırsatları geri getirme imkânı olmadı."
AB konusunun Türkiye'nin kaybettiği önemli bir fırsat olduğunu ifade ederek "Bugün birtakım şeyleri tartışıyorsak, sıkıntılar varsa, bu, ülkenin kişi başına düşen milli gelirinin 5 bin dolar olması nedeniyledir" diyen Çiçek, şöyle devam etti:
"Sizi temin ederim 10-15 bin dolar milli geliri olan ülke olsaydık bugün tartıştığımız konular çok daha farklı olurdu. O halde herkesin yapması gereken Türkiye'yi bu seviyeye çıkarmak. Bunu başarırsak birçok engeli de aşarız. Sonuç her şeyden önce ülkenin istikrarlı olmasına bağlıdır. Ülkede huzur ve istikrar yoksa bir hafta sonrasını göremiyorsa, orada ne markalaşma ne kalkınma olur. Acı tecrübeleri bir daha yaşamamalı."
'Ülkeye ilgi arttı'
Çiçek, siyasi istikrarın getirdiği bu kazanımın devam etmesi gerektiğine işaret ederek, ekonomik ve siyasi istikrarın olduğu ülkelere ilginin arttığını söyledi. Bu ülkelerdeki şirketlerin değerinin durduğu yerde arttığını vurgulayan Çiçek, şöyle dedi: "Biz biliyoruz ki üç yıl önce bir bankanın değeri 2 milyar dolarken bugün 6-8 milyar dolar. Özelleştirmeden biliyoruz ki, üç yıl önce yok pahasına gidecek imkânlar bugün çok daha yukarıda müşteri bulabiliyor. Eskiden daha fazla bu noktada fırsat vardı. PTT'nin T'siyle Türkiye'nin bütün borçlarını kapatma imkânı vardı. Bu altın fırsatları istikrarsızlıklarla heba ettik."
İktisatçıların özelleştirmeyi bir ekonomik olay olarak gördüğünü belirten Bakan Çiçek, şöyle konuştu: "Ama devletin elinde bu kadar imkân olduğu sürece ne markalaşmanın gerçekleştirilmesi ne de ülkede yolsuzlukların kökünü kurutmak mümkün olabilir. Sıkıntıların ardında devletin bu kadar büyük ekonomik güce sahip olması yatıyor" dedi. Bakan Cemil Çiçek, yabancı sermaye ile Anadolu sermayesinin işbirliği yapabilmesinin istikrar, iyi bir hukuki altyapı ile mümkün olduğunu söyledi.
'Güç Anadolu'da, buna inanıyoruz'
DYH Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Anadolu'da potansiyeli yüksek kuruluşlara ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak yeni markalar yaratılmasına destek olmak için bu etkinlikleri gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye'nin dünyada önemli bir güç haline geldiğini ifade eden Yalçındağ, "Türkiye bir bütün olarak yarışta koşmalı. Markalar bir ülkenin bağrından doğar. Biz gücün Anadolu'da olduğuna inanıyoruz. Tek ihtiyacımız Anadolu'ya bunu hatırlatmak. Anadolu'da marka yatırımı yapılmadığı için ürünler değerinin altında satılıyor. Dünyada başarılı ama adını bilmediğimiz kuruluşları tanımak ve tanıtmak için buradayız" dedi.