Çiçek'e Yimpaş'tan takipsizlik kararı

Ankara Başsavcılığı, Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar hakkında yasal işlem yapılmasını önlediği gerekçesiyle şikâyet edilen Adalet Bakanı Cemil Çiçek hakkında takipsizlik kararı verdi.

ANKARA - Ankara Başsavcılığı, Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar hakkında yasal işlem yapılmasını önlediği gerekçesiyle şikâyet edilen Adalet Bakanı Cemil Çiçek hakkında takipsizlik kararı verdi. Çiçek'le ilgili suç duyurusunu Yimpaş hissedarlarından İrfan Gökçe adlı vatandaş yapmıştı. Gökçe, suç duyurusu dilekçesinde, Uyar hakkında Almanya'da tutuklama kararı çıkarıldığını anımsatarak, "Her şey net ve açık iken hükümet, olayı unutturma, oyalama ve zamanaşımı gibi taktiklerle halkına hizmet etmemektedir" demiş, Çiçek'in 'bağımsız yargının önünü açmadığı, yargıya gölge düşürdüğü, töhmet altında bıraktığı ve görevini yapamadığı' iddialarına yer vermişti.
Bakanın suçu yok
Başsavcılık, suç duyurusuyla ilgili incelemesini takipsizlik kararıyla sonuçlandırdı. Dursun Uyar hakkında dolandırıcılık ve benzeri suçlar konusunda yedi soruşturma açıldığı belirterek, beş soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığı, bir soruşturmada da yetkisizlik kararı verildiğini, halen soruşturmanın devam ettiğini belirten Başsavcılık, Cemil Çiçek hakkındaki iddiaların dayanağının bulunmadığını açıkladı.