Çifçilerden düşük fiyat tepkisi

Çifçilerden düşük fiyat tepkisi
Çifçilerden düşük fiyat tepkisi

Çiftçiler fiyat düşüklüğü nedeniyle para kazanamadıklarını söyleyerek tonlarca salatılığı açık alana döktü

Alanya'da salatalık üreticileri, fiyatının aşırı derecede düştüğünü öne sürerek tonlarca salatalığı açık alana döktü

İlçenin Konaklı beldesindeki halde salatalıklarını satamayan ve zarar ettiklerini iddia eden bir grup salatalık üreticisi, tonlarca salatalığı Payallar beldesindeki açık alana dökerek, düşük fiyata tepki gösterdiler.

Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, çiftçilerin salatalıkları dökme konusunda haklı olduğunu, çünkü para kazanmadıkları ve sermayeden yediklerini söyledi.

Havaların sıcak gitmesi nedeniyle hala açık alanda üretilen ürünlerin piyasaya sürüldüğünü ifade eden Musluoğlu, “Yurt dışına ihracat yapılamıyor. Çünkü havalar orada da sıcak. Tüketimlerini iç üretimle karşılıyorlar. Bu nedenle yurt dışına mal ihraç edemiyoruz. Ürünlerimiz iç piyasada tüketilmeye çalışılıyor” dedi.

Musluoğlu, geçen yıl 1 lira olan salatalık fiyatının yurt dışına da gitmeyince 2 kuruşa kadar düştüğünü iddia ederek, “Üreticilerimizin ürünü halde 2-5 kuruş arasında bir fiyattan alınıyor. Üreticilerimiz ürününü dökmekte haklı. Çünkü bu fiyat maliyeti bile karşılamıyor. Bu ürünleri bahçede de tutamazsınız. Tutarsanız diğer ürünlere de zarar verir” diye konuştu.

Salatalık üreticisi Musa Kulaksız ise devletten destek bekledikleri ifade ederek “Evlerimize haciz gelmeye başladı. Para etmeyen salatalık nedeniyle çektiğimiz kredileri ödeyemez hale geldik” dedi.
Diğer üreticiler de ürünlerine verilen fiyatın maliyeti karşılamadığını, zarar ettiklerini öne sürdüler. (aa)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Alanya

  ,

  Para

  ,

  Ziraat

  ,

  İddia

  ,

  kuruş

  ,

  lira