Çiftçi kara lastiğe dönüş yaptı

Çiftçi kara lastiğe dönüş yaptı
Çiftçi kara lastiğe dönüş yaptı
Balıkesir'de ürünleri para etmeyen çiftçiler dedelerinin giydiği 'kara lastik'e hücum ediyor. Ayakkabı satıcılarına göre kara lastik siparişleri patladı


Ahmet ERTAN

EKONOMİK krizin vurduğu Balıkesir çiftçisi, ürünleri para etmeyince ‘kara lastik’ olarak adlandırılan 5 liralık ayakkabılara dönüş yaptı. Ayakkabı satıcıları, kara lastik siparişlerinin patladığını söyledi.
Zeytin, narenciye ve incir üretiminin yoğun olduğu Balıkesir'in Edremit, Ayvalık, Burhaniye, Gömeç ve Havran ilçelerinde, kriz nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan çiftçi, 30- 40 liralık iş ayakkabısını alacak para bulamayınca, 1950’li yıllarda kullanılan, ‘kara lastik’ diye adlandırılan 5 liralık ayakkabılara rağbet etmeye başladı. Edremit'te bir çok ayakkabıcının çiftçiden gelen talep üzerine Konya’da üretilen kara lastiklerden sipariş ettiği öğrenildi.
Hurda plastik kullanılarak yapılan, ayakta terleme ve kokuya neden olduğu için son yıllarda tercih edilmeyen kara lastiklerin, ürünleri para etmeyen çiftçi tarafından kapışıldığını anlatan ayakkabı satıcısı İsmail Kızmaz, “Eskiden kösele ayakkabılar çok pahalı olduğu için ağaların dışında herkes kara lastik giyerdi. Teknolojinin gelişimine paralel olarak üreticinin alım gücü de artınca, çiftçiler daha sağlıklı ve aynı zamanda ekonomik gücüne göre olan deriden yapılmış, tabanları lastik ile özel olarak desteklenmiş özel ayakkabı giymeye başladı. Bu ayakkabılar özel sipariş üzerine kunduracılar tarafından yapılırdı. Ancak tarım ürünlerinin para etmemesi üzerine üretici, deri de giyemez oldu. Daha önce kösele ayakkabı giyen çiftçiler, sürekli kara lastik ayakkabı sorunca birçok ayakkabı satıcısı, Konya’dan ucuz fiyata getirdiği kara lastik ayakkabıları satmaya başladı. Ayakta terleme, koku ve mantar hastalığına neden olsa da ürünleri para etmeyen çiftçimiz, mecburen eski ayakkabılara geri dönmek zorunda kaldı” dedi. (dha)

bigPara.com