Çiftçi kesimi de IMF'den payını istiyor

Çiftçi kesimi de IMF'den payını istiyor
Çiftçi kesimi de IMF'den payını istiyor

TZD Başkanı Yetkin, bu yıl sebze-meyve üretimi açısından Türkiye genelinde bir sorun yaşanmadığını ifade etti. FOTOĞRAF: DHA

IMF ile anlaşmanın canlandırma paketi içermesi gerektiğini belirten TZD Başkanı İbrahim Yetkin, 'Tarım sektörü olarak IMF'den bu anlamda katkı beklemek hakkımız' dedi

ANKARA - Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, IMF’nin Türkiye’nin 2001 yılında yaşadığı ‘felaket tablosuna’ katkıda bulunduğunu ileri sürerek, “IMF’den yeni felaket tablosuna katkıda bulunmasından çok, reel ekonominin ve tarımın canlandırmasına katkı sağlamasını beklemek hakkımızdır” dedi.
2008 yılı tarımsal büyüme rakamlarını, 2009 yılı rekolte durumunu ve IMF ile yapılması muhtemel anlaşmayı değerlendiren Yetkin, Türkiye’nin yaşadığı 2001 krizi ve devam eden süreçte uygulanan IMF’nin mali ağırlıklı politikalardan en çok zararı tarım sektörünün gördüğünü savundu. 

‘Klasik reçeteler yetmez’
Londra’da yapılan son G-20 zirvesinde küresel ekonominin serbest piyasaya terk edilmeyip bir şekilde düzenlenmesi kararı alındığı hatırlatan Yetkin, şunları kaydetti:
“IMF’den zirvede alınan kararlara uyarak reel ekonominin ve tarımın canlandırılmasına katkı sağlamasını beklemek hakkımızdır. ‘Aman batıyoruz, ne olursa olsun IMF ile bir an önce anlaşın’ yaklaşımlarının ne kadar yanlış olduğu ortada. IMF’ye bizim gibi ülkelerin ekonomilerini öldürmek değil de canlandırmak gibi rol verilecekse, bunun tarım sektörüne yansıtılmasını beklemek hakkımızdır. 2008 krizi IMF’nin klasik reçeteleriyle aşılamaz.” Yetkin, IMF ile anlaşılacaksa bu yeni dönemin ruhuna uygun bir canlardırma paketi içermesi gerektiğinin de altını çizdi. 
Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgeleri dışındaki tüm bölgelerde kuraklık sorunu olmadığını, tüm yörelerde normal ve normalin üzerinde yağış alan bir sezon geçirildiğini de hatırlatan TZD Başkanı İbrahim Yetkin, bu yıl meyve-sebze üretimi açısından Türkiye genelinde bir sorun görülmediğini de sözlerine ekledi. (aa)