Çiftçi ürünü sattı buğday zamlandı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), çiftçinin önemli kısmının buğdayı sattıktan sonra piyasa fiyatının artmaya başladığına dikkati çekerek...

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), çiftçinin önemli kısmının buğdayı sattıktan sonra piyasa fiyatının artmaya başladığına dikkati çekerek, Toprak Mahsuleri Ofisi'nin (TMO) piyasayı düzenlemede yaptığı hataların bedelini üreticinin ödediğini öne sürdü.
Bu yıl üreticinin maliyetinin yüzde 25-30 altında fiyatla buğday sattığını belirten TZOB, TMO'nun başlangıç fiyatı açıklamasıyla fiyatların düşmeye başladığı, haziranda borsalarda oluşan buğday fiyatının 30-32 Ykr/kg'a, borsaların ve Ofis'in alım merkezinin olmadığı yerlerde ise 26 Ykr'a kadar gerilediğini açıkladı. Düşüşün temmuz ve ağustosta da sürdüğü, temmuzda borsaların ortalama fiyatının 30-31.5 Ykr/kg, ağustos fiyatının ise 31.8-30.8 Ykr/kg olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, TMO'nun kotayı 50 tona çıkarmasının ve her ay 5 Ykr fiyat ilave etmesinin de sonuç vermediği vurgulandı.
Kota uygulaması, çiftçi kayıt sistemindeki üreticiden alım yapılacağının açıklanmasının da tüccarda piyasaya gelecek ürün arzının fazla olacağı, istediği fiyattan ürün alabileceği beklentisi yarattığı savunuldu.