'Çiftçilerin borçları faizsiz ertelensin'

'Çiftçilerin borçları faizsiz ertelensin'
'Çiftçilerin borçları faizsiz ertelensin'

Tekirdağ-Saray?da tarlalar sular altında. Ayçiçeği hasadı yeni başlamıştı. Ürünün çoğu telef oldu. FOTOĞRA: ERDEM ÖZCAN / DHA

TZOB: Selde ürün bazında görülen zararlar dikkate alınmalı, zararların kısa sürede ödenebilmesi için gerekli bütçe oluşturulmalı

ANKARA -  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, aşırı yağışlar nedeniyle ayçiçeği ve çeltik tarlalarının sular altında kaldığını belirterek, “Zarar gören çiftçilerin kredi borçları, Bağkur prim borçları faizsiz ertelenerek, ödenmesinde kolaylık sağlanmalı” dedi. Hasar tespit çalışmalarının tam olarak başlatılamadığını belirten Bayraktar, aşırı yağışların şu zararlara neden olduğunu söyledi: 
* Tekirdağ-Saray’da tarlalar sular altında kaldı. Ayçiçeği hasadı başlamış olmasına rağmen ürünün önemli kısmı henüz hasat edilmedi. 
* İstanbul-Silivri’de tarlada hasadı bekleyen ayçiçeği, domates, bostan ve az miktarda sebze sular altında kaldı.
* İstanbul-Çatalca’da ayçiçeği sular altında kaldı, ayrıca depolardaki buğday, arpa, saman zarar gördü. 11 inek telef oldu.
* İstanbul-Büyükçekmece’de 2 bin dekar ayçiçeği ve 500 dekar sebze su altında.
* Edirne-İpsala’da devam eden yağışlar, hasadı henüz gerçekleşmeyen çeltik ürününde yatmalara neden oldu.
* Balıkesir-Gönen’de aşırı yağışlar sonucu 15 bin dekar çeltik alanı sel suları altında kaldı ve ürünlerde yattı.
* Balıkesir-Bandırma’da ayçiçeği, domates ve cevizler zarar gördü, 50 küçükbaş hayvan, kümeslerdeki 50 bin tavuk boğularak telef oldu. Depolarda bulunan 50- 55 bin yumurta su altında kaldı. 
* Manisa-Saruhanlı’da yağışlar, kurutulmak üzere sergide bulunan üzümlere zarar verdi. 
* Mersin-Erdemli’de şiddetli rüzgar ve hortum nedeniyle 4 yerleşim biriminde toplam 87 ailenin 110,5 dekar domates, salatalık ve muz serası yüzde 100 zarar gördü ve 1 milyon 363 bin liralık maddi zarar meydana geldi.
* Suların çekilmesini takiben tarım arazilerinde oluşan zararların tespiti için ziraat odalarımızın da içinde yer aldığı hasar tespit komisyonları işe başlamalı.
* Ürün bazında görülen zararlar dikkate alınmalı, zararların kısa sürede ödenebilmesi için gerekli bütçe oluşturulmalı.
* Zarar gören çiftçilerin kredi borçları, Bağ-Kur prim borçları faizsiz ertelenerek, kolay ödeme sağlanmalı.

Yetkin: Sel teminat kapsamına alınsın
Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin de, devlet destekli tarım sigortasının kapsamının genişletilerek sel baskınlarının da teminat kapsamına alınmasını istedi.
Türkiye’de çiftçilerin yetiştirdikleri ürünlerin doğal afetlerde zarar görmesinde durumunda devlet destekli tarım sigortası uygulaması ya da 2090 sayılı ‘Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanun’ ile korunduğunu ifade eden Yetkin, koşulları ağır olan 2090 sayılı kanunun da gözden geçirilerek doğal afet karşısında üreticilere gerçekten yardım yapılabilir hale getirilmesi gerektiğini ifade etti. Yetkin, kanunun öngördüğü şekilde kurulmuş olan fonda bakanlığın bütçesinin en az yüzde 10’u oranında ödeneğin sürekli olarak bulundurulmasının bu tür afetlerde bakanlığın daha hızlı olarak devreye girmesini kolaylaştıracağını kaydetti. (Radikal)