Çiftçilerin maliyet isyanı

Ziraat Odaları Birliği'nin Manisa mitinginde 60 bin çiftçi iktidarı protesto etti. Üreticiler, "Maliyet çok arttı, ama umulan desteği alamıyoruz" diyor.

MANİSA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) Manisa'da düzenlediği 'Çiftçilerin Haykırışı Mitingi'ne yaklaşık 60 bin çiftçi katıldı. Hiçbir siyasi partinin bayrak ve flamasının bulunmadığı
alanda AKP iktidarı aleyhine sloganlar atıldı, pankartlar açıldı.
Laleli Mahallesi'ndeki miting alanı, erken saatlerden itibaren dolmaya başladı. İl dışından gelen çiftçileri taşıyan yüzlerce otobüse park yeri bulmakta güçlük çekildi. Miting, saat 11.00 sıralarında başladı. Hiçbir siyasi partinin bayrak ve flamasının bulunmadığı miting alanını dolduran çiftçiler, 'Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma', 'Hükümet istifa' sloganları attı.
'Cumhuriyet tarihinin en zor günlerini yaşıyoruz', 'Biz burada misafir değiliz toprağımıza sahip çıkalım', 'Çiftçi artık köle oldu', 'IMF, AB istedi ürün fiyatları düştü, AB'yi istemiyoruz' yazılı pankartlar açıldı. TZOB Yönetim Kurulu üyesi ve Manisa Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Sorman, hükümeti sert dille eleştirdi. AKP'nin iktidara geldiğinde üreticiden çözüm için iki yıl süre istediğini belirterek, "Biz gerçeği konuşuyoruz. Ne oldu iki yılda? Yüzde 8 enflasyon hedefleniyordu. Mazota yüzde 40, gübreye yüzde 50, ilaç ve işçiliğe yüzde 35 zam geldi. Ürünün fiyatı düştü" dedi. Sorman, siyasetçi ile sanayicinin lobi oluşturduğunu belirtti.
Çiftçi krizden çıkamadı
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da şöyle konuştu: "Çiftçiye verilmesi gereken 16 milyon lira Doğrudan Gelir Desteği ödemesi 10 milyon liraya düşürülmüş. Girdi fiyatları hızla yükselirken, ürün fiyatları geride kaldı. Tarım 7 milyon kişiye istihdam sağlayan, ülkenin önemli bir sorunu olan kırdan kente göçün sigortası konumunda olan bir sektör. Üretim artırılamadığı için Türkiye 6 milyar dolarlık tarım ürünü ithal ediyor. Destekler artmalı, ürün bedelleri artırılmalı. AB'deki destek bize de yapılmalı".
Çeşitli illerden gece yolculuk yaparak gelen ve yorgun olan çiftçilerden bazıları sıcağın da etkisiyle baygınlık geçirince, Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.