Çiftçinin elektrik borcu 2 milyar TL'ye ulaştı

Çiftçinin elektrik borcu 2 milyar TL'ye ulaştı
Çiftçinin elektrik borcu 2 milyar TL'ye ulaştı
Çiftçinin tarımda elektrik kullanımından doğan borcu faizi ile birlikte 2 milyar lirayı buldu.

Türkiye Su Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜS-KOOP) Genel Başkanı Ali Halis Uysal, Türk çiftçisinin tarımsal elektrik borcunun faizi ile birlikte 2 milyar lirayı bulduğunu bildirdi. Türkiye Su Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜS-KOOP) Genel Başkanı Ali Halis Uysal, Türk çiftçisinin en büyük girdisinin tarımsal elektrik giderleri olduğunu söyledi. TÜS-KOOP'a bağlı 27 bölge birliği ve 2 bin 500 sulama kooperatifi olduğunu ifade eden Uysal, en büyük sorunlarının tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçları olduğunu belirtti.
Tarımsal sulamadan kaynaklanan borçların yeniden yapılandırılması amacıyla üç kez getirilen taksitlendirme imkanına rağmen çiftçilerin borç batağından çıkamadığını ifade eden Uysal, “Türk çiftçisinin tarımsal elektrik borcu faizi ile birlikte 2 milyar lirayı buldu” dedi. Çiftçinin yaşadığı ekonomik dar boğazın tarımsal sulama borçlarını da hızla artırdığını ifade eden Uysal, şöyle devam etti:
“Sulama kooperatiflerinin ana parası 800 milyon lira faizi ile birlikte 2 milyar lira elektrik borcu bulunuyor. Bu borçların yeniden yapılanması konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ile görüşüyoruz. Bu konuda çalışmalar yapıyorlar. Tarımsal elektrik borcu faizleri kaldırılmalı, çiftçinin ödeyebileceği şekilde planlanmalı. Bunu kendilerine önerdik. Bu yönde çalışmalar yapılıyor. Bende, yapılan toplantılara katılıyorum.”

Kaçak elektriğe karşı KDV indirimi önerisi
Uysal, Türkiye'de kaçak elektrik kullanımının her geçen yıl daha da arttığını ifade etti. Geçen yıl Türkiye genelinde yüzde 14 olan elektrik kaçağının bu yıl yüzde 3,7 oranında artarak yüzde 17,7'ye çıktığını iddia eden Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Birde bu konun görünmeyen yönü var. Türkiye genelinde yüzde 14 elektrik kaçağı var. Bu sene 3,7 oranında bir artışla bu kaçak yüzde 17,7'ye çıktı. Bunu biz Türk çiftçisi olarak ödüyoruz. Fakat biz tarımsal sulamada kullandığımız elektrik yüzde 3,4. Diğer taraftan da AB diyoruz. AB ülkelerinde tarımsal elektriğin kilovatı 9,5 sent. Bizde ise 19,5 sent. AB'de KDV yok. Bizde yüzde 18 KDV var. Hiç olmazsa KDV yüzde 18'den yüzde 1'e indirilsin. Diğer taraftan sizin aracılığınızla ilgililere seslenmek istiyorum. Her şeyden önce tarımsal elektrik borçlarında faizlerin kaldırılıp, çiftçinin ödeyeceği şekilde organize edilmesi gerektiğine inanıyorum. Kooperatiflerin elektrik borcu yüzünden başkanların evlerinin elektrikleri kesiliyor. Borç yüzünden elektrikler kesilirse, Türkiye, aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Elektrik borcu yüzünden 100'ün üzerinde kişi cezaevine girdi çıktı. Trakya 'da da sanırım bu sayı 19'u buldu. Biz, inşaat kooperatiflerinde yüzde 1 olan KDV'nin tarımsal sulamada da yüzde 18'den yüzde 1'e çekilmesini istiyoruz. Ayrıca, çiftçiye yüzde 20-30 destek verilmeli.” (aa)

bigPara.com