Çiftçinin yeni gözdesi: Dikenli hıyar

Çiftçinin yeni gözdesi: Dikenli hıyar
Çiftçinin yeni gözdesi: Dikenli hıyar
Türkler'in rakının yanında tercih ettiği kavun gibi Ruslar'ın da votkanın yanından eksik etmediği dikenli hıyar, Türk çiftçisinin yeni gözdesi oldu.

Mehmet ÇINAR

ANTALYA - Türkiye 'nin yaş meyve ve sebze ihracatında son yıllarda en çok büyüyen pazarlarından olan dikenli hıyar, Rusya, Ukrayna, Belarus, Balkan ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri'nde tüketiliyor. Antalya'nın uluslararası ıslah firmalarından ‘Nunhems Tohumculuk' tarafından geçen yıl 3 bin 500 dekar alanda yapılan tohum üretimi, bu yıl talebin giderek büyümesi nedeniyle 8 bin dekara yükseltildi. Nunhems Tohumculuk Türkiye Genel Müdürü Süleyman Kenar, dikenli hıyarın en hızlı gelişen pazar olduğunu belirterek, “Daha kıtır ve şeker oranı daha yüksek. Rusya, Ukrayna gibi ülkelerde votka tüketimi çok fazla. Bizim için rakıda kavun nasıl vazgeçilmez ise dikenli hıyar da Ruslar'ın votkanın yanındaki vazgeçilmezi haline geldi. Son yıllarda dikenli hıyara yönelim ciddi oranda arttı. Gazipaşa, Alanya ve Kumluca bölgesinde üretimler yapılıyor” dedi.

VOTKANIN YANINDAN AYRILMIYOR
Yüksel Tohumculuk Genel Müdürü Mehmet Yüksel, 5 yıl önce dikenli hıyar tohum üretimine 2 milyon adetle başladıklarını belirtirken, çok hızlı büyüme ile bu yıl 10 bin dekar alanda 20 milyon adede yükseldiklerini açıkladı. Üretimin yüzde 90’ının Rusya’ya yönelik olduğunu söyleyen Mehmet Yüksel, kısa sürede büyüyen bu pazarın üretici için daha iyi getiri ve iyi bir alternatif oluşturduğunu bildirdi. Rusya’da piyasada dikenli hıyar olduğu takdirde diğer türlerin bedava dahi verilse tüketilmediğini vurgulayan Yüksel, “Raf ömrü çok uzun. Meyve gibi tüketim alışkanlığı var ve votkanın yanında fazla miktarda kullanılıyor” dedi.

TALEP 50 MİLYON DOLAR
Rusya, Ukrayna, Belarus gibi ülkelere son 3 yılda yapılan dikenli hıyar ihracatının yıllık 5-6 milyon dolara yükseldiğini açıklayan Antalya Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, dikenli hıyar talebinde ve tüketiminde oldukça ciddi bir artış yaşandığını söyledi. Talebin karşılanamadığını belirten Mustafa Satıcı, şöyle konuştu:

“Firmalarla üretici bazlı anlaşmalar ile üretim kapasitesi artırılmaya çalışılıyor. Hazar'ın talebi en az 50 milyon dolar civarında, bizim ise ihracat oranımız 5-6 milyon dolar düzeyinde. Dikenli hıyarın en belirgin özelliği çok güzel bir armaya sahip. Üretim alanlarının artırılması için firmalarımız çalışmalarını sürdürüyor.” (dha)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Antalya