Çiftçiye bir de prim darbesi

Çiftçiye bir de prim darbesi
Çiftçiye bir de prim darbesi

Üretici temsilcileri, kararla çiftçilerin yeni bir darbe aldığını kaydetti

Son düzenlemeye göre çiftçilerin prim borçları üzerinden yapılacak ödemelerin, yüzde 1'den 5'e çıkarılmasıyla zaten yüksek maliyetlerle boğuşan üreticiler, yeni bir darbe aldı

Burcu TANER
İZMİR - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, üreticilerin ürün bedelleri üzerinden prim borçlarına mahsuben yapılan kesinti oranının yüzde 1’den 5’e çıkarılmasına yönelik yazıyı, İl Müdürlüklerine gönderdi. Uzun süredir ne kadar kesinti yapacağını bilemeyen tevkifatçıların, SGK İl Müdürlükleri’ne konuyu sordukları, en sonunda da SGK Sigortalılar Prim Daire Başkanlığı’nın kesintilerin yüzde 5 üzerinden yapılmasına karar verdiği bildirildi.

Üretici temsilcileri, kararla çiftçilerin yeni bir darbe aldığını kaydetti. Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, kararın olumsuzluğuna değindi. Çiftçi, "Zaten üreticilerimiz primlerini yatırabilseydi prim borcu diye bir durum söz konusu olmazdı. Borçları üzerinden yapılacak kesintilerin yüzde 1’den yüzde 5’e çıkması ödemelerin 5 katı artması demektir. Çiftçimiz zaten zor durumda, borçlarını ödeyemiyor" diye konuştu.

’ZATEN PARASI OLMADIĞI İÇİN BORÇLANIYOR’
Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı da Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne konuyu ilettiklerini, prim borçları üzerinden yapılacak ödemelerin yeniden yüzde 1’e indirilmesi için çalışma yürüttüklerini dile getirdi. Durumdan Bağkur aidatını ödemeyen çiftçilerin etkileneceğini vurgulayan Posacı, "Ancak zaten üreticilerimizin parası olmadığı için borçları oluşuyor. Eline geçecek ürün bedeli üzerinden daha fazla kesinti yapılması zaten zor durumda olan üreticimizin durumunu daha da kötü etkileyecek. Oranların değişmesi için girişimlerde bulunduk. Sonuç bekliyoruz" dedi.(dha)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108378810837887

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demokrasi treninden inen iktidar. - Kemal Nefer

  İktidar bu zamlar ile cari açığın ekonomi üzerindeki çok kötü etkisini azaltma derdinde. 3. köprü için teklif gelmemesi 1. sinyaldi, cari açık 2. sinyal. Bu yüksek zamlar çanların AKP için çaldığını gösteriyor. Bundan sonra sıra bence tüm kanalları TRT'ye bağlayarak devletleştirip, bütün gazeteleri vergi cezaları ile batırarak Zaman'a bağlayıp, aç kalanlara da Osmanlı dönemindeki gibi çorba dağıtarak memleketi yönetmeye geldi. Çünkü son seçimden sonra fiilen demokrasi yok memlekette. AKP sırası geldiğinde demokrasi treninden inmiştir. 12 yıl önce söylenen de bu idi.

  "Ananıda al git" - papirus0606

  "Ananıda al git" Artık ne halin varsa gör çiftçim

  yazık ! - Filiz Balcı Ulusoy

  Can çekişen tarıma ötenazi uygulayacaklar demek ki!

  zam mahkumları - Can1969

  İşçi,emekçi,köylü zam mahkumları olduk.Yetmez ama evet.

  darbe üstüne darbe - Burak1978

  Köylü halkın efendisi idi ama artık AKP sayesin de en mağduru oldu.

  prim - Cumhuriyet 1907

  Yetmez ama evet,oy alana kadar halka vaat verenler açtıkları kuyuya kendileri düşecek.

  AKP politikaları. - Sinan Devrim

  Doğal ve kültürel varlıklarımızı bitirdikten sonra sıra Tarıma mı geldi?