Çiftçiye mazot desteği

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, mazot alımlarında çiftçilere litre başına 30 bin lira destek sağlanacağını açıkladı. Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından...

ANKARA - Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, mazot alımlarında çiftçilere litre başına 30 bin lira destek sağlanacağını açıkladı. Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, dünyada petrol fiyatlarında anormal artış olduğunu, 3 Kasım seçimlerinden sonra 18 Kasım'da 58. Hükümet kurulduğunda petrolün varilinin 22 dolar olduğunu, bu rakamın bugün 60 dolara kadar yükseldiğini söyledi. Çiçek, Türkiye'nin dışardan petrol ithal eden bir ülke olduğunu ifade etti.
Çiftçilerin kullandığı mazotun fiyatında da Mart 2004-Mayıs 2005 arasında yüzde 34 artış olduğunu bildiren Çiçek, şöyle konuştu: "Mazot fiyatındaki artışın çiftçiye getirdiği ek maliyet ise 698 trilyon liradır. Hükümet olarak çiftçilerimizin fiyat artışından mağduriyetini önleyebilmek için mazot alımlarında çiftçilerimizi destekleme kararı alınmıştır. Sebze, meyve, süs bitkileri; özel çayır, mera, orman envali ürün alanları için dekar başına 5 litre, hububat, yem bitkileri, baklagiller ve nadas alanları için dekar başına 8 litre, yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkilerinin üretiminin yapıldığı alanlar için dekar başına 15 litre mazot desteği verilmesi öngörülmüştür. Mazot desteği olarak litrede 30 bin lira destekleme yapılacak olup, bunun toplam maliyeti 410 trilyon liradır. Böylece çiftçilerimize mazot desteği adı altında önemli bir kaynak aktarılmış olacak. Çiftçinin kullandığı mazotun fiyatında yüzde 15 civarında bir indirim sağlanmış olacak böylece bir yıllık dönemde meydana gelen fiyat artışının yüzde 59'u hükümet tarafından karşılanmış olmaktadır."
Çiçek, 2005 Yılı Hububat Alım Kararnamesi'nde Toprak Mahsulleri Ofisi alımlarındaki 30 ton limitin, çiftçilerden de gelen taleple 5 Temmuz 2005 tarihi itibariyle 50 tona yükseltildiğini dile getirdi. Sözkonusu miktarın nakliye gibi zorunlu hallerde yüzde 10 yükseltilmesine Toprak Mahsulleri Ofisi'nin yetkili olacağını ifade eden Çiçek, detayların bugün Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca ofis müdürlüklerine bildirileceğini söyledi.