Çiftçiye önce azar sonra müjde

Mersin'de bir çiftçiyi azarlayan Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP Grup toplantısında çiftçilere prim müjdesi verdi.

ANKARA - Mersin'de bir çiftçiyi azarlayan Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP Grup toplantısında çiftçilere prim müjdesi verdi. Erdoğan, pamukta kilogram başına 32, ayçiçeğinde 17.5, soyada 24, kanolada 20, mısırda ise 5 Ykr prim verileceğini söyledi.
Başbakan Erdoğan, AKP Grubu'nda konuşurken, hükümetin bazı ürünlere yönelik prim desteklerini açıkladı. "Bugün çiftçimize müjde vermek istiyorum" diyen Erdoğan, kütlü pamuk, yağlı ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola ve mısıra 2005 yılında ödenen toplam prim miktarının 678 milyon YTL olduğunu, bu yıl primler için ayrılan miktarı ise yüzde 30 artırarak 810 milyon YTL'ye çıkardıklarını ifade etti. Buna göre, sertifikalı pamukta geçen yıla göre yüzde 40 artış yapılarak, kilogram başına prim miktarı 32 Ykr olarak belirlendi. Ayçiçeğinden 2004 yılında 13.5 Ykr olan prim miktarı da yüzde 30 artırılarak 17.5 Ykr'a, sertifikalı soyada prim miktarı 2005'e göre yüzde 43 artışla kilogram başına 24 Ykr'a çıkarıldı. Mısırdaki prim de yüzde 100 arttırılarak 5 Ykr'a çıkarıldı.
Erdoğan ekonomideki diğer gelişmeleri de değerlendirerek şu mesajları verdi:
HORTUMCULAR ÖDEYEMEZDİ: Halep ordaysa arşın bankada; Halep ordaysa enflasyon Türkiye'de. Bizden önceki iktidarlar döneminde işçinin, memurun zorunlu tasarruf hesabında biriken para 14 katrilyon liraydı. Biz 10 katrilyon lirayı aşkın bir ödeme gerçekleştirdik. Hortumcularla hukuku devam edenlerin bu parayı ödemeleri mümkün değildi.
BORÇ DEVEDE KULAK: IMF'ye olan 23.5 milyar dolarlık borcu, 14.7 milyar dolara düşürdük. Borcumuzun artması, milli gelirimize göre devede kulak bile değil.
KOUZİMİ İLE AB SOHBETİ: Japonya Başbakanı Kouzimi bana, 'bizi AB'ye almazlar' dedi. 'Niye' dedim. 'İdam cezasının halen olması ve borçların milli gelire oranının yüzde 130'la 5 trilyon dolar olması nedeniyle' dedi. Maastrchit kriterlerine göre borcun milli gelire oranı yüzde 53. Türkiye yüzde 57.8 seviyesine geldi.
ENERJİ KRİZİ OLMAZ: Türkiye'yi bir enerji kriziyle karşı karşıya bırakmak bir yana, Türkiye'yi bir enerji koridoru haline getirmekte gösterdiğimiz kararlılığımız ve çalışmalarımız sürüyor.