Çiftçiyi baharda don vurdu

Nisan ayında ülke genelinde yaşanan şiddetli don olayları, meyve ve bağ üretimini vurdu. İç Ege'den Doğu Anadolu'da en uç noktaya kadar tüm illerde yaşanan donun verdiği zararın belirlenmesi çalışmaları...
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Nisan ayında ülke genelinde yaşanan şiddetli don olayları, meyve ve bağ üretimini vurdu. İç Ege'den Doğu Anadolu'da en uç noktaya kadar tüm illerde yaşanan donun verdiği zararın belirlenmesi çalışmaları ilçe tarım müdürlükleri kanalıyla sürdürülüyor. Malatya kayısısında yüzde 30 olarak belirlenen don, Ankara'da meyve ve bağları yüzde 100 vurdu. Don, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'de de yüzde 70-95 oranında etkili oldu.
Havaların erken ısınması meyve ve bağları erken uyandırdı. Çiçeğe duran meyve ağaçları ve yeşeren bağlar, bahar havasının ardından gece sıfırın altına düşen ısıyla kavruldu. İç Ege'den Doğu Anadolu'da sınır illerine kadar tüm illerde etkili olan donun yol açtığı zararlar, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca mercek altına alındı. İlçe tarım müdürlükleri kanalıyla donun vurduğu alanlar ve zararların tespiti sürüyor.
'Kalecik Karası' yok oldu
Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, don olayının İç Ege'den Doğu'da en uç noktaya kadar tüm illerde etkili olduğunu belirtirken, ilçe tarım müdürlükleri yapılan çalışmalardan bazılarında genel sonuçların alındığını söyledi. İbrahim Yetkin'in verdiği bilgilere göre, donun en etkili olduğu il Ankara. Ankara'da ceviz ve diğer meyvelerle bağlar dondan zarar gördü.
Ankara'da Kalecik bölgesinde 'Kalecik Karası' üzümlerinin üretildiğine işaret eden İbrahim Yetkin, bu yıl ürün alınamayacağına dikkat çekti. Don, Türkiye'nin önemli ihraç ürünlerinden biri olan Malatya kayısısı da dondan yüzde 30 oranında zarar gördü.
Kırşehir'de ceviz başta olmak üzere meyve ve bağlarda don yüzde 70 oranında etkili olurken, Kırıkkale'de bağlarda yüzde 95, Nevşehir'de meyve, bağ ve pancarda yüzde 95 oranında zarara yol açtı. Yetkin, diğer illerde de zarar tespitlerinin sürdüğünü, çalışmalar tamamlandıktan sonra verilerin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda toplanacağını ve toplam zararın boyutunun daha sonra ortaya çıkacağını söyledi.
İhracat ve sigorta
Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Yetkin, çok geniş çapta yaşanan donun Türkiye'nin bu yılki meyve ihracatını olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti, meyve ve üzüm üretimindeki düşmenin iç pazardaki fiyat artışına ve şarap sektöründe üretim azalmasına yol açacağını söyledi.
Çiftçiler, don nedeniyle meyve, bağ ve diğer ürünlerde uğradıkları zarar açısından da zor bir yıl yaşayacak. Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, çiftçilerin zararlarının karşılanmasını öngören tarım sigortaları yasasının çıkmasına karşın, henüz poliçe düzenlenme aşamasına gelmediğini ve zararların bu yolla telafisinin mümkün olmadığını söyledi. Yetkin, "Poliçeler olsaydı bile don ve kuraklık sigorta kapsamında olmadığı için zararlar yine karşılanamayacaktı" dedi.
Bakandan müjde
Bu arada, AKP Nevşehir Milletvekili Mehmet Elkatmış, TBMM Genel Kurul'undaki konuşmasında ülke genelindeki don olayına değindi. İç Anadolu'nun büyük kısmında tüm meyvelerin soğuk aldığını kaydeden Elkatmış, özellikle Nevşehirlilerin mağduriyetlerinin büyük olduğunu söyledi.
Konuşmayı yanıtlayan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 26-27 Nisan tarihlerinde çeşitli illerde don felaketi yaşandığını, sebze ve meyvelerin çeşitli oranlarda zarar gördüğünü bildirerek, hasar tespit raporlarının tamamlanmasından sonra Bakanlar Kurulu'nun gerekli yardım kararını alacağını belirtti. Tarım Sigortası Kanunu'nun yürürlükte olduğunu hatırlatan Tarım Bakanı Eker, tarım sigortası poliçe bedelinin yüzde 50'sini devletin karşıladığını bildirdi. Eker, 90 ilçede don afetinin sigorta kapsamına alınması için pilot proje uygulandığını bildirerek, gelecek yıl tüm ürünlerin don felaketine karşı sigortalanabileceğini söyledi.