'Çifte standarda karşıyız'

Ray Sigorta Genel Müdürü Çetin Alanya, Avrupa Birliği (AB) fikrine tamamen katıldığını, ancak Türkiye'nin Avrupa'nın çifte standartlık standardına uymaması gerektiğini ifade etti.

Ray Sigorta Genel Müdürü Çetin Alanya, Avrupa Birliği (AB) fikrine tamamen katıldığını, ancak Türkiye'nin Avrupa'nın çifte standartlık standardına uymaması gerektiğini ifade etti.
Alanya, Avrupa'nın çifte standardı konusunda şöyle konuştu: "Avrupa'nın bir standardı var ki onu almak istesek de almayacağız, o standart bizi bozar. Bu da 'çifte standartlılık' standardıdır. Ermeni soykırımının varlığını ya da yokluğunu ileri sürmenin suç sayılması, bu konuda Belçika ve Fransa'da yasa teklifleri verilmeye hazırlanıldığı yönündeki haberler Avrupa'nın çifte standartlılığının bir örneğidir. Sınır sorunlarını çözmemiş bir ülkenin hiçbir şekilde üyeliğe alınmaması kuralına karşın, Güney Kıbrıs'a tam üyelik statüsü tanımak, bu çifte standartlığın bir başka örneğidir. 1 Mayıs'ta Türkiye'de olay çıktığını haber veren BBC'nin, Almanya ve Fransa'da daha vahim olaylar çıktığı anda, bu haberi yayından kaldırması, çifte standartlığın en bariz örneği.
Tarih boyunca örneklerine sık sık rastladığımız bu standardı hiçbir şekilde kabul etmedik ve bundan sonra da kabul etmemeliyiz." Bu çifte standart uygulamalarıyla tüm görüşmeler boyunca karşı karşıya kalacağımızı ifade eden Ray Sigorta Genel Müdürü Çetin Alanya, sigorta konusunda müzakereleri götürecek ekibin bunun bilincinde olarak hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.
'Mesuliyet artacak'
Ray Sigorta Genel Müdürü Çetin Alanya, sigortacılara 'Avrupa Birliği ne getirecek' diye sorulduğunda buna 'Mesuliyet sigortaları artacak' diye cevap vermenin çok da anlamlı olmadığını, çıkacak bu sesin çok cılız olacağını söyledi. Alanya, Avrupa sigorta sektöründeki tek piyasa düzeniyle ilgili ise şunları söyledi: "Sigorta sektöründe tek bir piyasanın yaratılmasıyla bir üye ülkedeki sigorta şirketi, tam üye olduğumuzda rahatlıkla Türkiye'de faaliyet gösterebilecektir. Yine başka bir üye ülkede çalışan bir sigorta aracısı, bu aracılık faaliyetini Türkiye'de yürütebilecektir. Buradaki amaç, topluluğun tüm vatandaşlarının pazarda mevcut sigorta ürünlerine ulaşımını sağlamak ve bir sigorta şirketinin diğer bir üye ülkede hizmet vermesini sağlamaktır."
'Gideceksek pahalı gidelim'
AB'nin yeni üyelerle Türkiye'nin sigorta sektörlerini kıyaslayan Çetin Alanya, Türkiye'nin kişi başına 50 avro prim üretimiyle Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti gibi yeni üyelerin altında kaldığını ve bu miktarın artması gerektiğini söyledi. Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecinde yabancı şirketlerle rekabet için şirketlerin büyümesi gerektiğini vurgulayan Ray Sigorta Genel Müdürü Çetin Alanya, bu konuda şunları söyledi:
"Aslında bütün mesele özkaynağımızı kuvvetlendirmemizden ve büyümemizden geçiyor. Eğer bu şekilde olursa, gideceksek bile pahalıya gideriz."İhlas ortak arayışında
İhlas Sigorta Genel Müdürü Ayhan Apak, imalat sanayisinin yüzde 98'ini oluşturan 1 milyon KOBİ için sigortanın vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunu söyledi. Apak, ayrıca İhlas Sigorta'nın yabancı bir şirketle birleşmesinin ilk sinyallerini verdi. Apak, "Varlıklarını ve stoklarını bir hasar neticesi kaybetmesine karşı sigorta KOBİ'ler açısından çok önemli. Çünkü sigorta herhangi bir hasar halinde işletmelerin faaliyetlerini aksatmadan devam ettirmesini temin ediyor" dedi.
Bonus ve World'e taksit
İhlas Sigorta'nın bu yılki önemli faaliyetleri hakkında da bilgi veren Ayhan Apak, Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası ile gerçekleştirdikleri işbirliğiyle, Bonuscard ve Wordcard sahiplerine sigorta ücretlerini taksitle ödeme imkânı sağladıklarını söyledi. Yeni dönemde tanıtım çalışmalarına da büyük önem vereceklerini belirten Ayhan Apak, ulusal ve yerel basın ile TV ve radyolarda İhlas Sigorta reklamlarının yer alacağını belirtti. Apak, öte yandan İhlas Sigorta'nın yabancı bir ortakla görüşmelerini sürdürdüğünü, bir yandan da halka açılma konusunda hazırlıklar yaptığını bildirdi. İhlas Sigorta Genel Müdürü Ayhan Apak, yabancı ortakla görüşmeleri konusunda, "Birlikten kuvvet doğar, birleşirsek daha çok kişiye istihdam sağlayacağız. Ayrıca, İhlas Sigorta olarak halka açılacağız. Borsada yer alacağız. Pazardaki payımızı da yüzde 1'den yüzde 3'lere çıkarmayı hedefliyoruz. Sektörde ilk 10 şirket arasında yer almak için çalışıyoruz" diye konuştu.


Aksigorta atağa kalktı
Üç yıldır Aksigorta müşterilerine hizmet veren Aksigorta Hizmet Merkezi, 7 gün 24 saat sigortalılarının yanında. Aksigorta tüm Türkiye'ye yayılmış acentelerinin de dahil olduğu bu sistem sayesinde yeni müşterilerini de acentelerle buluşturuyor.
Üçüncü yaşını doldurmakta olan Aksigorta Hizmet Merkezi, hasar anında ve sonrasında, 7 gün 24 saat Aksigortalıların yanında olmaya devam ediyor. Hizmet Merkezi hakkında bilgi veren Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, tüm Türkiye'ye yayılmış acentelerinin de dahil olduğu sistem sayesinde yeni müşterileri acentelerle buluşturmaya devam ettiklerini söyledi.
Yergin, Aksigorta Hizmet Merkezi'nin verdiği hizmetleri de şöyle sıraladı: "Öncelikle hasar hizmeti veriyoruz. Bunun yanında hasar ihbarlarını alıyor, otomatik eksper atamasıyla belirlenen eksper bilgilerini müşterimize iletiyoruz. Hasar ödemesi için gerekli evrakın nereye ve nasıl teslim edileceği hakkında müşterileriyi yönlendiriyoruz. Uygulamalarımızla hasar sürecini müşterilerimiz için anlaşılabilir hale getiriyor, süreçle ilgili sorularını 7 gün 24 saat cevaplıyoruz. Hasar incelemesi sırasında ihtiyaç duyduğumuz veya şirketimize ulaşmamış evrak için günlük dış arama yapıyoruz. Ödeme günü belirlenen müşterilerimize dış aramayla ulaşıp ödeme günüyle ilgili bilgi veriyor, varsa talep ve önerileri dinliyor, acil aksiyon ihtiyacı var ise MİYE'yi (Müşteri İlişkileri Yönetim Ekranı) kullanarak sorunu kayıt altına alıyor, ilgili bölge müdürlüğü veya temsilciliğimiz kanalıyla çözümlenmesini sağlıyoruz."


Anadolu Sigorta Manavgat'ta
Anadolu Sigorta, geleneksel acenteler toplantısı için Antalya Manavgat'ta toplandı. Her yıl belirli üretim ve başarı düzeyine ulaşan acentelerinin davet edildiği Anadolu Sigorta acenteler toplantısı, 5-9 Mayıs 2005 tarihleri arasında Manavgat'taki Blue Waters Club&Resort Otel'de gerçekleştirildi. Anadolu Sigorta'nın geniş üretim ağını oluşturan acenteler ile Anadolu Sigorta üst yönetimi, bölge müdürleri bu toplantıda buluştu. Toplantıda genel müdür Mahir Bayyurdoğlu 2004 yılını değerlendirdi ve acentelere 2005 yılı hedeflerini aktardı.


AXA OYAK sermaye artırdı
2004 yılı sonunda alınan yönetim kurulu kararına göre AXA OYAK Sigorta 2004 Aralık ayı itibarıyla 62 milyon 500 bin YTL olan sermayesini 91 milyon 180 bin YTL artırarak, 153 milyon 680 bin YTL'ye, AXA OYAK Hayat Sigorta ise 11 milyon 400 bin YTL olan sermayesini 11 milyon 970 bin YTL artırarak 23 milyon 370 bin TL'ye yükseltti. Sermaye artışındaki en yüksek payı AXA OYAK Sigorta ve AXA OYAK Hayat Sigorta şirketleri için yapılan 61 milyon 205 bin YTL tutarındaki nakit sermaye artışı oluşturdu. Öte yandan AXA OYAK Holding'in sermayesi ise 168 milyon 340 bin YTL'ye çıkarıldı.


Vakıf Emeklilik kazandırıyor
Vakıf Emeklilik, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) katılımcılarına toplam yüzde 3.75 oranında ek birikim veriyor. Bir insanın emekli olduğunda ideal bir gelir elde edebilmesi için kazancının yüzde 10'u oranında bir birikim yapması gerektiğini belirten Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Yusuf Yeşilırmak, "Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil olacak katılımcılarımıza brüt maaşlarının yüzde 10'unu düzenli olarak sisteme aktarmalarını öneriyoruz. Ancak bu şekilde emeklilik yıllarında yaşam standartlarına yetecek bir oranda emekli maaşı alınması söz konusu olabilir" açıklamasını yaptı.


'Ticaret'ten güzellere destek
Türkiye'nin köklü kuruluşlarından Ticaret Sigorta son dönemde yaptığı çalışmalarla adından söz ettiriyor. Ticaret Sigorta, 40 yaş üstü bayanlar arasında Türkiye'de ilk defa yapılan Golden Queen 2005 Güzellik Yarışması'nı Ferdi Kaza Sigortası poliçesi ile güvence altına aldı. İstanbul'da Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen yarışmada Ticaret Sigorta tarafından güzellik yarışmasının tüm finalistleri ile jüri üyeleri Nükhet Duru ve Oya Yılmazel'e 20 bin YTL değerindeki ferdi kaza sigortası poliçeleri verildi.