Çiklet devi Wrigley 23 milyar dolara ABD'li Mars'a satıldı

ABD'nin en büyük şekerleme üreticisi Mars, dünyanın en zengin adamı Warren Buffet, yatırım bankaları Goldman Sachs ve JP Morgan'dan sağladığı mali destekle çiklet üreticisi Wrigley'i 23 milyar dolara satın alıyor.

İSTANBUL- ABD'nin en büyük şekerleme üreticisi Mars, dünyanın en zengin adamı Warren Buffet, yatırım bankaları Goldman Sachs ve JP Morgan'dan sağladığı mali destekle çiklet üreticisi Wrigley'i 23 milyar dolara satın alıyor. Taraflar arasında yapılan anlaşmaya göre Wrigley'in tüm ortaklarına hisse başına 80 dolar ödenecek. Bu rakam satışın cuma günkü kapanışa göre en az yüzde 28 oranında primli yapıldığını gösteriyor. Warren Buffet'ın şirketi, sağladığı mali destek karşılığında Wrigley'in azınlık hissedarı olacak.
Wrigley'i satın alan Mars Snickers, M&Champ Milky Way ve Dove şekerlerinin yanı sıra Candy Uncle Ben marka pirinçleri üretiyor. Wrigley ise Doublemint marka çiklet ve Life Savers marka şekerleriyle tanınıyor. Mars Dünya Başkanı Paul Michaels anlaşma sonrası yaptığı açıklamada iki ABD'li şirketini güçbirliğiyle çok büyük ve gelişmeye açık bir şirket ortaya çıkacağını söyledi. Wrigley'i satın alması için Mars'a mali destek sağlayan Buffet, Forbes tarafından 'Dünyanın En Zengin Adamı' seçilmişti. Buffet'ın 62 milyar dolar serveti olduğu tahmin ediliyor. 23 milyar dolara satılan Wrigley 1891'de Chicago'da kurulmuştu. Şirketin internet sitesine göre Wrigley'in kurucusu William Wrigley cebinde 32 dolar ve bitip tükenmeyen bir hevesle Philadelphia'dan Chicago'ya gelmişti. Wrigley'i satın alan Mars ise 1911 yılında Washington'da Tacoma kentinde kuruldu.
Ford'un yüzde 5'i Kerkorian'da
89 yaşındaki milyarder işadamı Kirk Kerkorian, 2 Nisan'dan bu yana yaptığı alımlarla Ford Motor Company hisselerinin yüzde 4.7'sinin sahibi olduğunu açıkladı. Ford'un sıkıntıdan çıkmak için önemli adımlar attığını belirten Kerkorian'ın sözcüleri "Tanesi 8.5 dolardan 20 milyon hisse daha alacağız. Bu da hissemizin yüzde 1 artması anlamına geliyor" dedi.