Çılgın pantolon füzoyla başladı dünyaya abiye 'Empoze' ediyor

Çılgın pantolon füzoyla başladı dünyaya abiye 'Empoze' ediyor
Çılgın pantolon füzoyla başladı dünyaya abiye 'Empoze' ediyor

Baltacıoğlu, yıllık 40 bin adet üretim yaptıklarını söyledi.

Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Bir zamanların aranılan mankeni Cüneyt Baltacıoğlu, 80’lerin çılgın pantolonu füzo (ayak altından geçirilen bant-lı uzun tayt) ile adım attığı hazır giyim sektöründe bugün Empoze markasıyla abiye giysi üretiyor.
Baltacıoğlu’nun 15 yıl önce kurduğu Polen Giyim, Empoze markasıyla sadece Türk kadınlarını değil, İtalyan, Rus, İspanyol ve Arap kadınlarını da giydiriyor. 

Öğrenciyken kurdu
Uludağ Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde okuduğu 1980’li yılların başında bir taraftan mankenlik yapan diğer taraftan da Beyoğlu’nda kumaş ticaretine soyunan Cüneyt Baltacıoğlu, burada edinliği bilgi birikimini 1988 yılında konfeksiyona taşıdı. Dolapdere’de bulunan konfeksiyon atölyesinde 80’lerin meşhur giysisi füzoları  üreten Baltacıoğlu büyük ilgi gördü. Füzo çılgınlığının sona ermesiyle üretimini çeşitlendiren Baltacıoğlu, bir süre sonra kadınlar için etek, ceket, hatta palto bile üretmeye başladı. 

Deprem milat oldu
1994 yılında Polen Giyim’i kuran Cüneyt Baltacıoğlu, o yıllarda kimsenin bilmediği abiye sektörüne adım attı. Empoze markası altında gece elbisesi, mezuniyet kıyafeti ve nişan giysileri yapan Cüneyt Baltacıoğlu, ürünlerini zincir mağazalar vasıtasıyla Türkiye’nin her yerinde sattı. 1999 Marmara Depremi’nde mal verdiği müşterilerinin büyük kısmını kaybeden Baltacıoğlu, yeniden yapılanarak ihracata  yöneldi. Bugün yıllık 40 bin adet üretim yaptıklarını söyleyen Polen Giyim Başkanı Cüneyt Baltacıoğlu, bunun yüzde 80’ini Rusya, İtalya, İspanya ve Arap ülkelerine sattıklarını anlattı.
Baltacıoğlu yurtdışına açılma sürecini de şöyle anlattı: “1999’da yaşanan Marmara Depremi’nde müşterilerimizin zarar görmesiyle biz de kayıplara uğradık. Bunun üzerine sadece iç piyasaya değil yurtdışına da satış yapmanın gerekli olduğunu anladık. 2001’de ihracata karar vererek ABD’de New York ve Las Vegas’taki fuarlara katıldık. Empoze markamız Amerika’da tescil edildi. Fuarda Fransız ve İtalyan firmalarla tanıştık. İtalya’ya kendi koleksiyonumuzla satış yapmaya başladık.”
Cüneyt Baltacıoğlu, özellikle Rusya ve Arap ülkerinde Empoze’nin bilinirliğinin çok yüksek olduğunu sözlerine ekledi. 

İnternetten satış yapıyor
İhracatın yanı sıra ürünlerinin Türkiye’de de 250-300 noktada satıldığını belirten Cüneyt Baltacoğlu, “www.abiyeburada.com adresli sitemizden satışa da başladık. Kadınların elbiseyi üzerinde görmeden alabileceği konusunda endişemiz vardı. Bu düşünceyi site sayesinde kırdık. En çok İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Konya’dan talep var. Fiyatlarımız 150 lira ile 1500 lira arasında değişiyor” dedi.