Çılgın ve zengin Türk

Avustralya'da aylık yayımlanan BRW dergisi tarafından geleneksel olarak her yıl yapılan 40 yaş altı zenginler listesinde Crazy John (Çılgın John) olarak bilinen markasıyla tanınan Türk asıllı Mustafa (John) İlhan, bu yıl da birinciliğini korudu.

MELBOURNE - Avustralya'da aylık yayımlanan BRW dergisi tarafından geleneksel olarak her yıl yapılan 40 yaş altı zenginler listesinde Crazy John (Çılgın John) olarak bilinen markasıyla tanınan Türk asıllı Mustafa (John) İlhan, bu yıl da birinciliğini korudu.
Dört yıl önce başlatılan ve ailesinden herhangi bir maddi yardım almadan kendi orijinal fikirleriyle kurduğu işte başarılı olup köşeyi dönmeyi başaran 40 yaş ve altındaki zenginleri tanıtan dergi, bu yıl da 300 milyon Avustralya Doları (300 milyon YTL) değerinde bir serveti kontrol eden Mustafa İlhan'ı birinci seçti. İlhan dört yıldır birinciliğini koruyor.
Kısa adı Telstra olan Avustralya Telekomünikasyon Şirketi'nin cep telefonu bayiliğiyle 1991 yılında işe başlayan Mustafa İlhan, bugün Avustralya'da toplam 100 dükkânı, kendi adına tescilli Crazy John markasıyla işletiyor. Çeşitli konularda görüş ayrılığı içinde olan Mustafa İlhan'ın şirketi ile Telstra, 2007 yılından itibaren işbirliklerine son vereceklerini açıkladı. Crazy John, Telstra'nın GSM abonelerinin yüzde 25'ine sahip.
300'ü Türk 700 kişiye istihdam sağlayan İlhan, 3 yaşında ailesiyle birlikte Avustralya'ya geldi. Mustafa İlhan, işbirliğinin bitiminden sonra Telstra'nın rakibi olan başka şirketlerden konuşma zamanını satın alıp, müşterilerine kendilerinin geliştireceği planlarla satmaya hazırlanıyor. Virtual Mobile Phone Network (VMPN) adı verilen bu uygulamayı, Avustralya'da Richard Bronson'un sahibi olduğu İngiliz Virgin Mobile ilk kez uyguladı ve başarılı oldu. İlhan, hedefinin VMPN ile 1 milyar dolara ulaşmak olduğunu söyledi.