'Cilvegözü'nü hiçbir zaman kapatmadık'

'Cilvegözü'nü hiçbir zaman kapatmadık'
'Cilvegözü'nü hiçbir zaman kapatmadık'
Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bombalanan Cilvegözü Sınır Kapısı için sorduğu, "Kapı kapalıydı, nasıl oldu" sorusun yanıtladı: "Biz Suriye'yle olan kapılarımızın hiçbirini kapamış durumda değiliz."

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Cilvegözü Sınır Kapısı’nda yaşanan bombalı saldırının ardından, kapalı olmasına rağmen gümrük kapısında yaşanan hareketliliğe dikkat çeken CHP lideri Kılıçdaroğlu ’na yanıt verdi. Yazıcı, “Biz Suriye'yle olan kapılarımızın hiçbirini kapamış durumda değiliz. Suriye'de yaşanan iç kargaşa dolayısıyla güvenlik önlemi çerçevesinde giriş çıkışı yeni bir düzene bağladık” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul'da özel bir banka ile bakanlığının düzenlediği ortak toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Pazartesi günü bombalı saldırı yaşanan Cilvegözü sınır kapısının durumuyla ilgili sorulara yanıt veren Yazıcı, “Sabahleyin bölge müdürümle konuştum. Cilvegözü'nde Gümrük Hizletlerine daha önce bazı kısıtlamalar getirmiştik, oradaki personelimiz hizmet vermeye hazır durumda” dedi. Cilvegözü'nün karşı kapısı olan Babel Have kapısının Özgür Suriye Ordusu'nun elinde olduğunu hatırlatan Yazıcı, “Onlarla görüşmeler yapılıyor. Onlar da hazır olduklarını ifade etmeleri halinde, bu bombalamadan önce olduğu gibi, oradaki aktivite devam edecek. Biz hazır durumdayız” dedi.

KILIÇDAROĞLU'NA YANIT
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'nun bombalı saldırının ardından “Kapı kapalıydı. Nasıl oldu” diye sorduğunu hatırlatan Hayati Yazıcı, “Kapıyı hiçbir zaman kapatmadık. Anamuhalefet Genel Başkanı kapı kapalıydı nasıl oldu diye bir soru yöneltiyor. Biz Suriye'yle olan kapılarımızın hiçbirini kapamış durumda değiliz. Suriye'de yaşanan iç kargaşa dolayısıyla güvenlik önlemi çerçevesinde giriş çıkışı yeni bir düzene bağladık. Cilvegözü Gümrük Kapısından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çıkışı, Türkiye plakalı araçların çıkışıyla ilgili hizmet vermiyoruz. Bunları durdurmuşuz. Ama Suriye'den Türkiye'ye gelecek. Suriye vatandaşların Türkiye'ye girişine pasaport işlemlerini yapmak suretiyle gümrük işlemlerini sürdürüyoruz. Bu hiçbir zaman kesintiye uğramadı. Dolayısıyla 'araç nasıl giriyor'. 'Kapı kapalıydı', şeklindeki soru bu anlamda dayanıksızdır. Gümrük işleri rutin olarak sürdürülüyor” diye konuştu.

BOMBA KÖPEĞİ GÖNDERİLECEK 
Kapıda öteden beri önlem aldıklarını belirten Yazıcı, “Herkesin girip çıktığı gibi bir şey yok. Bütün işlemler kayıt altındadır. Patlamayı yapanlardan biri pasaportunu göstererek Türkiye'ye giriş yapmış. Bunlar zaten yapılıyor. Oradaki hiç güvenlik yok anlamına gelmez. Ara bölge var. Ara bölgenin güvenlik hizmetini yürüten askerdir. Gümrük sahasında Gümrük Muhafaza ekipleri yürütür. Oraya bir araç gönderdik. Görüntü yapabilecek özellikle bomba, bir tane de belki dedektör köpeğimiz var” şeklinde konuştu.
Bakan Yazıcı saldırıyla ilgili tahkikatın gizli sürdürüldüğünü ve bilgi veremeyeceğini de sözlerine ekledi.

ÖZGÜR ALTUNCU / DHA

bigPara.com