Cimbom geri adım attı

Cimbom geri adım attı
Cimbom geri adım attı
Stadın gelirleri kulübe iade edildi, halka açık şirketin borcu ortadan kalktı, yeni sermaye arttırım kararı geldi.

EKONOMİ SERVİSİ - 31 Ağustos 2013 tarihi itibariyle toplam borcu 876.2 milyon liraya ulaşan Galatasaray , Sermaye Piyasası Kurulu’nun uyarılarını dikkate alarak, yatırımcıların büyük tepkisini çeken 2012 yılındaki operasyondan geri adım attı.

Galatasaray Spor Kulübü Derneği, o tarihte Türk Telekom Arena’nın, Galatasaray Spor Kulübü Derneği’ne ait olan 2014-2030 yıllarına ilişkin geliri 442.3 milyon TL bedelle halka açık şirkete satmıştı. Halka açık şirketin borcunu patlatan bu operasyonun ardından ilk bedelli sermaye arttırımını yapan ve ikinci arttırımı yapamayan Galatasaray yönetimi dün tarihi bir karar aldı. Halka açık şirket ile Dernek arasında 10 Ekim’de imzalanan protokel gereği, Şirkete devredilmiş olan Loca, Kombine ve VIP koltuklardan, 2026-2027 sezonu başlangıcından 2029-2030 sezonu sonuna kadar olan dönemdeki tüm Loca, VIP ve Kombine koltuklar ile 2025-2026 sezonuna ait Kombineler hariç, VIP Koltuklar ve Localar ile sınırlı pazarlama hak ve gelirleri Kulüp’e iade edildi.

Kulüp’e olan borçlar ödenirken ilgili protokol sonucunda nakit dışı varlık devrinden kaynaklanan borç ortadan tamamen kalktı. Galatasaray Sportif A.Ş. bu operasyonun ardından sermaye arttırım kararını yeniledi. Yeni alınan karara göre, şirketin sermayesi yüzde 300 bedelli arttırılarak 55 milyon 761 bin liraya çıkarılacak. Sermaye arttırımında rüçhan hakkı bedeli 7.5 lira olacak. Galatasaray yönetimi daha önce alınan kararlarda ilk başta 10 TL olarak belirlediği rüçhan hakkı bedelini daha sonra 8 liraya çekmişti. Son alınan kararda ise bu rakam 7.5 TL oldu. Halka açık şirket bu kararla 313.6 milyon TL nakit girişi sağlayacak.

bigPara.com