Çimento grubu da satışta

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), vergi borçlarıyla birlikte Türkiye'ye 16 katrilyon liralık bir fatura çıkaran İmar Bankası nedeniyle el koyduğu, Uzan Grubu'na ait çimento fabrikaları...

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), vergi borçlarıyla birlikte Türkiye'ye 16 katrilyon liralık bir fatura çıkaran İmar Bankası nedeniyle el koyduğu, Uzan Grubu'na ait çimento fabrikaları ve çimento grubundaki diğer şirketleri, dokuz ayrı ticari ve iktisadi bütünlük oluşturarak toplam 433 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkardı. Grup şirketleri, Türkiye çimento ve klinker üretiminin yüzde 12'sini kontrol ediyor.
TMSF'nin söz konusu dokuz fabrikanın ihaleyle satışına ilişkin ilanları Resmi Gazete'de yayımlandı. TMSF satışa çıkan fabrikaları, faaliyetlerini sürdürebilmeleri için yararlı ve gerekli olan gayrimenkuller, makine-teçhizat, döşeme ve demirbaşlar, diğer haklar ve sözleşmeleri kapsayacak şekilde dokuz ayrı ticari ve iktisadi bütünlük haline getirdi.
İlk ihale 10 Ekim'de
İlk ihale, 10 Ekim'de Edirne Lalapaşa Çimento Fabrikası'nın satışı için yapılacak. İhaleler, 20 Ekim'de yapılacak Trabzon Çimento ile sona erecek. İhaleye katılacak şirketlerden maden işletme ruhsatı alabilmek için gereken yasal koşulları belgelemeleri istenecek. İhaleler kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanmasıyla gerçekleştirilecek. Fon kurulunun gerekli görmesi halinde ihaleler pazarlık usulüyle sonuçlandırılabilecek.
Teklifler peşin olarak ve dolar cinsinden alınacak. İhalelere katılmak isteyen yatırımcılar, gerekli teminatı yatırdıktan sonra 30 Eylül'e kadar TMSF'ye başvuracaklar. TMSF, ihaleye katılacakların oluşturulacak bilgi odalarında fabrikalarla ilgili inceleme yapmasına da izin verecek.
Rumeli Çimento Grubu olarak faaliyet gösteren çimento fabrikaları, Türkiye'nin çimento üretim kapasitesinin önemli bir bölümüne sahip bulunuyor.
İkinci büyük grup
TMSF'nin Eylül 2004'te Ernest and Young ve Garanti Yatırım'a hazırlattığı çimento fabrikalarıyla ilgili ön bilgi dokümanında, Türkiye'nin toplam 33 milyon 363 bin ton olan klinker kapasitesinin 4 milyon 9 bin tonluk kısmının, 66 milyon 794 bin ton olan çimento kapasitesinin de 7 milyon 812 bininin söz konusu gruba ait olduğu belirtilmişti. Satışa çıkarılan çimento grubu, Sabancı Grubu'ndan sonra Türkiye'nin ikinci büyük çimento grubunu oluşturuyor.
Uzan grubu, Karadeniz Bölgesi çimento piyasasının yüzde 25'ini, Marmara Bölgesi'nin yüzde 6'sını, İçanadolu Bölgesi'nin yüzde 10'unu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yüzde 49'unu, Doğu Anadolu Bölgesi'nin yüzde 22'sini kontrol ediyor. Uzanların Güneydoğu'daki üç fabrikası, Irak pazarına yakın oluşuyla da cazip bulunuyor. Gaziantep fabrikası bölgedeki kapasitenin yüzde 19'unu, Şanlıurfa yüzde 10'unu, Ergani yüzde 20'sini temsil ediyor. Fabrikaları alan bölgenin de patronu olacak.
İşte satılacak fabrikalar

 • Edirne Lalapaşa Çimento Sanayii ve Ticaret (Rumeli Çimento) 61 milyon dolar, 10 Ekim 2005.
 • Standart Çimento Sanayi A.Ş. (Yapı ve Ticaret A.Ş., Merkez Hazır Beton, Betonsan Beton ve Çimento) 62 milyon dolar, 11 Ekim 2005.
 • Bartın Çimento 22 milyon dolar, 12 Ekim 2005.
 • Ladik Çimento (Merkez Kâğıt Torba) 60 milyon dolar, 13 Ekim 2005.
 • Gaziantep Çimento 47 milyon dolar, 14 Ekim 2005.
 • Şanlıurfa Çimento 56 milyon dolar, 17 Ekim 2005.
 • Ergani Çimento (Betonsan Beton ve Çimento San.) 53 milyon dolar, 18 Ekim 2005.
 • Van Çimento 22 milyon dolar, 19 Ekim 2005.
 • Trabzon Çimento (Toros İnşaat ve Karadeniz Çimento) 50 milyon dolar,
  20 Ekim 2005.
  Talipliler dünya devi
  Şanlıurfa'dan Eskişehir'e, Trabzon'dan Van'a kadar uzanan çimento fabrikalarına çok sayıda talipli var. Dünyanın en büyük çimento grupları ve tabii ki sektörün büyük yerli oyuncularının çok yakından ilgilendiği fabrikaların taliplileri uzun bir liste oluşturuyor. Oyak Grubu, Lalapaşa, Eskişehir, Şanlıurfa ve Gaziantep fabrikalarına talip olduğunu daha önce açıklamıştı. Sabancı ve Nuh Çimento'nun yanı sıra Çimentaş, Denizli Çimento Fabrikası'nın sahibi Eren Grubu da diğer talipliler arasında bulunuyor.
  Yabancılardan Fransız Lafarge, dünyanın üçüncü büyük üreticisi Heidelberg Cement (HC), Cementir, Konya Çimento'nun sahibi Italcementi ve Vicat gibi önemli çimento devleri var. Türkiye'de yatırımı olmayan şirketler arasında dünyanın en büyük çimento şirketi İsviçreli Holcim, dördüncü büyük üretici Meksikalı Cemex; ayrıca Yunanistanlı Titan, İrlandalı CRH da var. Fabrikalara talip büyük gruplar dikkate alındığında ciddi bir rekabetin yaşanacağı anlaşılıyor. Bu rekabetin fiyata ne kadar katkısı olacağı şimdiden bilinemese de daha önce yapılan gelir tahminleri 600-700 milyon dolar aralığında oluşmuştu.