Çimento üreticisi şirketlere Rekabet Kurulu ceza yağdırdı

Rekabet Kurulu, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde hazır beton ve çimento sektöründe faaliyet gösteren toplam 11 şirkete, 9.65 milyon YTL para cezası verdi.


Büyütmek için tıklayınız
ANKARA - Rekabet Kurulu, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde hazır beton ve çimento sektöründe faaliyet gösteren toplam 11 şirkete, 9.65 milyon YTL para cezası verdi. Rekabet Kurulu Başkanı Mustafa Parlak, çimento ve hazır beton şirketlerine dönük 24 Mart 2005'te açılan soruşturmalara ilişkin nihai kurul kararını açıkladı.
Parlak'ın verdiği bilgiye göre kurul, Doğu Akdeniz çimento pazarında faaliyet gösteren Çimsa Çimento San. Ve Ticaret A.Ş. ve Adana Çimento Sanayi A.Ş. tarafından kurulmuş Oysa Çimento San. Ve Tic. A.Ş.'ye dönük, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ilgili maddesi kapsamında 'kurucu taraflar arasındaki rekabetçi davranışların koordinasyonunu sağlayan ve rekabeti sınırlayıcı amaç ve etkilere sahip' işbirliği anlaşması olduğuna ve bu anlaşma sonucunda ilgili pazarda 'Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Adana Çimento Sanayii T.A.Ş. arasındaki rekabetin tamamen ortadan kalktığına' karar verdi.
Yeterli delil bulunamadı
Çimento pazarında faaliyet gösteren teşebbüslerin, kanunu ihlal edip etmediklerinin belirlenmesi amacıyla açılan soruşturmalarda da, Akçansa Çimento, Anadolu Çimento, Bolu Çimento, Lafarge Aslan Çimento, Marmara Çimento, Nuh Çimento, Set Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 'çimento pazarında birlikte fiyat tespit ederek, kanunu ihlal ettikleri' iddiasını ispatlamaya yeterli delil olmadığına karar verdi.
Bolu Çimento, Bursa Çimento, Rota Denizcilik hakkında da, 'fiyat tespiti ya da hassas rekabetçi bilgilerin değişimi konusunda kanunu ihlal yönünde' yeterli delil bulunamadığı belirtildi. Ancak, kurul, Bursa Çimento'nun bayilerinin bölgeler arası ticaretini engelleyici uygulamaları nedeniyle 2004 yılı cirosunun takdiren yüzde 1'i oranında idari para cezası verilmesini kararlaştırdı. Rekabet Kurulu, Marmara Bölgesi'nde 'Akçansa Çimento, Lafarge Beton, Oyak Beton'un hazır betonla ilgili ürün pazarında fiyat tespiti yapmak suretiyle rekabeti sınırlama amacını taşıyan anlaşma içinde olduklarını tespit ederken, Nuh Beton ve Set Beton Madencilik'in böyle bir anlaşma içinde olmadığına karar verdi.
'Akçansa' ve 'Bolu'ya ceza yok
Bu kapsamda, Akçansa ve Bolu çimento şirketlerine para cezası vermeyen kurul; Lafarge Beton'un 2004 yılı cirosunun yüzde 2'si olmak üzere idari para cezası verilmesine karar verdi. Rekabet Kurulu Başkanı Parlak, nihai kararlara ilişkin Danıştay yolunun açık olduğunu bildirdi.