'Çimentoda jest bekliyoruz'

Çimentonun fabrika çıkış fiyatında yüzde 12-14 artış olduğunun açıklanmasına karşın, bunun konut inşaatlarına yansımasının yüzde 22 olduğuna dikkat çeken Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanvekili Erdoğan Bayraktar...

ANKARA - Çimentonun fabrika çıkış fiyatında yüzde 12-14 artış olduğunun açıklanmasına karşın, bunun konut inşaatlarına yansımasının yüzde 22 olduğuna dikkat çeken Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, sektörden, çimento fiyatının 95 YTL'den 75 YTL'ye indirilmesi jesti beklediklerini açıkladı. İhracatta yavaşlama olması halinde, yurtiçi arzın artması nedeniyle fiyatlarda düşüş olabileceğini kaydeden Bayraktar, Çin'in ağustosta demir talebinin azalmasına bağlı olarak demir-çelik fiyatlarının da inebileceğini söyledi. Piyasalardaki dalgalanma, inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle 16 ihaleyi iptal ettiklerini, 130 bin konutun ihalesini ise askıya aldıkları hatırlatan Erdoğan Bayraktar, piyasaların oturması halinde, tekrar konut atağına devam edeceklerini belirtti.
'Enflasyonu tetikler'
İnşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle fiyat farkı uygulanmasına karşı olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Fiyat farkı kararnamesi, tüm dengeleri altüst eder, enflasyonu tetikler. Bu siyasi bir karar, ama ben karşıyım" dedi. Dürüst çalışan müteahhitler için gereken kolaylıkların gösterildiğini, KDV'de tevkifat oranını düşürüldüğünü, hak edişlerden yapılan kesintilerin ödenmesi imkanı getirildiğini, teslimatların iki ay ertelendiğini anlatan Bayraktar, gerekirse çimento ve demir de ithal edebileceklerini ifade etti. Bayraktar, Meclis'in açılması halinde ilk çıkacak yasalardan birinin de KEY (Konut Edindirme Yardımı) hesaplarının ödenmesine ilişkin yasa olduğunu aktardı.