Çimentoda sekiz satış var

Rekabet Kurulu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) satışa çıkardığı dokuz çimento fabrikasından 6'sının en yüksek teklifi veren şirketlere devrini olumlu karşılarken...

ANKARA - Rekabet Kurulu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) satışa çıkardığı dokuz çimento fabrikasından 6'sının en yüksek teklifi veren şirketlere devrini olumlu karşılarken, Gaziantep Çimento Fabrikası'nın satışına onay vermedi. Kurul, Van ve Ladik çimento fabrikalarının en yüksek ikinci teklifi veren şirketlere satılmasını uygun buldu. Rekabet Kurulu'nun kararıyla 1 milyar 73 milyon dolar gelir beklenen dokuz fabrikanın sekizinin devrinden 944.5 milyon dolar gelecek.
Uzanlara ait dokuz fabrikanın satışı için yapılan ihalelerde verilen en yüksek tekliflerin tutarı 1 milyar 73 milyon dolar olmuştu. Kurulun, Gaziantep için ilk iki şirkete 'yeşil ışık' yakmaması, Van ve Ladik Çimento'nun ikinci en yüksek teklifi veren şirketlere satışına onay vermesiyle TMSF'nin sekiz çimento fabrikasının devrinden sağlayacağı gelir 944.5 milyon dolara düştü.
Rekabet Kurumu İkinci Başkanı Tuncay Songör, Çimento Grubu'na ilişkin kurul kararını açıkladı. Kurul, Gaziantep Çimento Fabrikası'nın 158.4 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Sanko Pazarlama ile ikinci en yüksek teklifi veren Çimko Çimento'nun 'tek bir teşebbüs' niteliğinde olduğuna, işlemin rekabetin azaltılmasına yol açacağından izin verilemeyeceği kararını aldı. Sanko Pazarlama ve Çimko Çimento, Sanko Grubu bünyesinde bulunuyor.


Büyütmek için tıklayınız

'Hâkim durum yaratır'
Rekabet Kurulu, Van Çimento'nun 54 milyon 250 bin dolar teklif veren Limak İnşaat'a devrinin ilgili pazarda hâkim durum yaratılmasına yol açacağına karar vererek satışını onaylamadı. Kararla, Van Çimento'nun 54 milyon dolarla ikinci en yüksek teklifi veren İspanyol-Yunan ortaklığı şirketi Oci Çimento'ya devrine olanak tanındı.
Kurul, Ladik Çimento'nun en yüksek teklifi veren Sabancı ve Alman HeidelbergCement ortaklığı olan Akçansa Çimento'ya devri halinde, işlemin kraft torbayla ilgili ürün pazarında hakim durum yaratılmasına yol açmayacağına, ancak ürün pazarında rekabetin azaltılmasına yol açacağına, bu nedenle izin verilemeyeceğine karar verdi. Kurul, Ladik Fabrikası'nın en yüksek ikinci teklifi veren Türkerler İnşaat'a devredilmesinde sakınca bulmadı. Türkerler böylece Şanlıurfa ve Ladik Çimento ile TMSF'den iki fabrika almış olacak.
Rekabet Kurulu'nun en yüksek teklifleri veren şirketlere satılmasında sakınca görmediği, Trabzon Çimento'ya Aşkale Çimento 81 milyon 250 bin, Ergani Çimento'ya Limak 120 milyon 750 bin, Şanlıurfa Çimento'ya Türkerler 158 milyon 500 bin, Bartın Çimento'ya Çimko 48 milyon, Standart Çimento'ya Çimsa 175.5 milyon, Lalapaşa'ya Çimentaş 166.5 milyon dolar teklif vermişti.
TMSF'de karar günü
Songör, Rekabet Kurulu'nun bir haftadır sürekli toplantı yaptığını, her dosyayı coğrafi pazarlar göz önüne alınarak tek tek incelediğini söyledi. TMSF Fon Kurulu'nun, Çimento ihalelerine ilişkin Rekabet Kurulu kararlarını bugün ele alması bekleniyor. Edinilen bilgiye göre Rekabet Kurulu'nun kararları Fon Kurulu'nun bugünkü toplantısında değerlendirilecek ve devirlere ilişkin kararlara yön verilecek. Ayrıca, satışına onay verilmeyen Gaziantep Çimento'nun da yeni ihale süreci ele alınacak.
Öte yandan çimento fabrikalarının ihalelerinde uygulanan 250 bin dolarlık artırım aralıkları, Van ve Ladik Çimento'nun en yüksek teklif yerine ikinci en yüksek teklifi verene ihale edilmesinden doğan kaybı 500 bin dolarla sınırladı.