'Çimentodan çevre vergisi alınsın'

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, ihraç edilen çimentodan çevre vergisi alınmasını istedi. Bayraktar, demir ithalindeki gümrük vergisinin düşürülmesi, bekleme süresinin de kaldırılması için çalışma yaptıklarını söyledi.

ANKARA - Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, ihraç edilen çimentodan çevre vergisi alınmasını istedi. Bayraktar, demir ithalindeki gümrük vergisinin düşürülmesi, bekleme süresinin de kaldırılması için çalışma yaptıklarını söyledi.
Bayraktar, Türkiye'de tüketimin üzerinde çimento üretildiğini ve
üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 20'sinin ihraç edildiğini ifade etti. Çimento ile havaya karbondioksit gazı verildiğini ve Türkiye'deki ormanların ürettiği oksijenin yüzde 20'sinin çimento üretimi ile yok edildiğini kaydeden Bayraktar şöyle konuştu:
"Türkiye'deki tüm ormanların absorve ettiği oksijenin yüzde 20'si çimento üretimine gidiyor. Biz de diyoruz ki, madem böyle, o zaman ihraç edilen çimentodan çevre vergisi alınsın. Türkiye'nin çimento üretimi şu anda 50 milyon tona yaklaştı. Üretim, birkaç sene sonra 60-70 milyon tona çıkacak. Bu, bizim tüketimimizin 1,5-2 katı. Burada, gazını milletimiz yutacak, ürün ihraç edilecek. Üstelik yurtdışına satış fiyatı ucuz. Halbuki, bize ucuz, yurtdışına pahalı ihraç edilmesi lazım."
'Ton başına 5 dolar kesilsin'
TOKİ Başkanı, şöyle devam etti: "Bu vergi çevre bilincinin artırılmasına, çevre kalitesinin yükseltilmesine, çevrenin ağaçlandırılmasına, yeşillendirilmesine, fakir fukaraya ucuz konut yapılmasına harcanacak şekilde organize edilsin. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bizde de, mesela ton başına en azından 5 dolar ödenebilir. Zaten AB'ye girdiğimizde bu vergi zorunlu hale gelecek."
Çimento sektörünün son zamanlarda yaptığı zamları da eleştiren TOKİ Başkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye'de enflasyon yüzde 10 civarında. Ama yapılan zam yüzde 40'a ulaştı."
Bayraktar, demirde de problem yaşadıklarını, demir ithalatındaki yüzde 15'lik gümrük vergisi ve 28 günlük bekleme süresinin de sorunu artırdığını dile getirdi. Bayraktar, "Demirde hem gümrük vergisinin indirilmesi hem de bu bekleme süresinin kaldırılması için çalışmalarımız devam ediyor" dedi.