Çimentolar 1 milyar doları aştı

TMSF tarafından Uzanlardan haczedilen ve toplam 433 milyon dolar muhammen bedelle satışa sunulan dokuz çimento fabrikası için verilen en yüksek tekliflerin toplamı 1 milyar doları aştı.

İSTANBUL - TMSF tarafından Uzanlardan haczedilen ve toplam 433 milyon dolar muhammen bedelle satışa sunulan dokuz çimento fabrikası için verilen en yüksek tekliflerin toplamı 1 milyar doları aştı. Dün tamamlanan satış sürecinde Lalapaşa, Standart, Bartın, Ladik, Gaziantep, Şanlıurfa, Ergani, Van ve Trabzon çimento fabrikaları ihalelerinde alınan en yüksek tekliflerin toplamı 1 milyar 73 milyon dolar oldu. Dokuz çimento fabrikası için verilen teklif tutarı, fabrikalar için belirlenen 433 milyon dolarlık muhammen bedelin yaklaşık 2.5 katını oluşturdu.
61 milyon dolar muhammen bedelli Lalapaşa Çimento Fabrikası 166.5 milyon dolar ile Çimentaş'a, 62 milyon dolar muhammen bedelli Standart Çimento Fabrikası 175.5 milyon dolar ile Çimsa'ya, 22 milyon dolar muhammen bedelli Bartın Çimento Fabrikası 48 milyon dolar ile Çimko'ya, 60 milyon dolar muhammen bedelli Ladik Çimento Fabrikası 140 milyon 250 bin dolarla Akçansa Çimento'ya ihale edildi. 47 milyon dolar muhammen bedelli Gaziantep Çimento Fabrikası için 128 milyon dolar ile Sanko Pazarlama, 56 milyon dolar muhammen bedelli Şanlıurfa Çimento için 158.5 milyon dolarla Türkerler, 53 milyon dolar muhammen bedelli Ergani Çimento için 120 milyon 750 bin dolarla Limak, 22 milyon dolar muhammen bedelli Van Çimento için 54 milyon 250 bin dolarla Limak Kurtalan ve 50 milyon dolarlık Trabzon Çimento için 81 milyon 250 bin dolar ile Aşkale Çimento en yüksek teklifi verdi.


Büyütmek için tıklayınız

İhale sonrası Çimento Grubu satışını değerlendiren TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, dokuz çimento fabrikasından dördünde fiilen üretim olmadığını ve diğerlerinde yüzde 25 kapasiteler bulunduğunu hatırlattı. Ertürk, şöyle devam etti: "Fon, her türlü eleştiriye rağmen, her türlü karalamaya rağmen, elinde yönettiği şirketleri basiretli işadamı, tüccar anlayışı içinde, kurallara uygun ve emanetçi olduğunu bilerek sürdürüyor. Ve en iyi değerleri elde etme çabası içinde." TMSF Satış Komisyonu Başkanı Fethi Çalık da, "Biz Çimento Grubu'ndan 500-600 milyon dolar bekliyorduk. Şimdi gelir 1 milyar doları aştı. Bunu hiç beklemiyorduk" dedi. Trabzon Çimento'nun 10 yıllık işletme hakkı ve arsasının satıldığını aktaran Çalık, fabrikanın limanda bulunması nedeniyle arsasının daha pahalı olabileceğini belirtti.
'Borçları 8 katrilyon TL'
İmarbank'ın hâkim ortakları olan Uzanların TMSF'ye borcunun 8 katrilyon lira olduğunu söyleyen Çalık, "Bu ana borcun gecikmesinden kaynaklanan borç ise 9 katrilyon civarında. Bir o kadar da vergi borcu var" diyerek şimdiye kadar TMSF'nin 1 milyar 435 milyon dolar sağladığını açıkladı. Çalık, sonraki süreçte silah, araç ve Adabank'ın satışını gerçekleştireceklerini ifade etti. Bugüne kadar çeşitli borçluların 400 silahını sattıklarını aktaran Çalık, "Sata sata bitiremedik" dedi.
Borçları ne zaman biter?
Uzanların İmarbank'tan TMSF'ye borçları 8 katrilyon lira. Faiz de eklenince rakam 17 katrilyona ulaşıyor. TMSF bugüne kadar Uzan varlıklarından 1 milyar 435 milyon dolar (1 katrilyon 963 trilyon lira) elde etti. Telsim'in satışından beklenen miktar ise en iyimser 5 milyar dolar (6 milyar 840 trilyon lira). Telsim'in dışında henüz satılmamışlardan büyük gelir beklentisi yok. Buna göre, varlıkların satışı 2006'da biterse TMSF 6.5 milyar dolar (8.8 katrilyon lira) gelir elde edecek. Uzanların buna rağmen TMSF'ye 8 katrilyon liradan fazla borcu kalacak. Bu arada Uzanların Maliye'ye de 9 katrilyon borcu var. Mal varlıklarının tümü satılacağı için devlet büyük olasılıkla bu tahsilatı yapamayacak.
1000 ortaklı şirket aldı
Uzanların Çimento Grubu şirketlerinden Trabzon Çimento ihalesini, 81 milyon 250 bin dolarla Erzurumlu 1000 ortağın oluşturduğu Aşkale Çimento kazandı. Son çimento fabrikası ihalesinde 50 milyon dolar muhammen bedelli Trabzon Çimento için yedi şirket başvurdu.
Aşkale'nin 81 milyon 158 bin dolarlık teklifi, artırmanın 250 bin dolar ve katlarıyla yapılması nedeniyle, Aşkale yetkililerinin onayıyla, 81 milyon 250 bin dolarla geçildi. Ancak bu değerin üzerine çıkılmadı. Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, "Tesadüf oldu. Dört ihale için başvurduk ama kısmet bu fabrikayaymış. Teklif attık ve bizde kaldı. Biraz pahalı oldu" dedi. Yücelik, fabrikanın 10 yıl sonra taşınması durumuyla ilgili de, o günün şartlarına uyacaklarını söyledi.