Çimko, IFC kredisiyle büyüyecek

Tekstilin dışında farklı alanlarda da büyümek isteyen Sanko Holding, çimento yatırımlarına hız verdi. Tekstil, inşaat ve enerji gibi sektörlerde faaliyet gösteren Sanko Holding...

İSTANBUL - Tekstilin dışında farklı alanlarda da büyümek isteyen Sanko Holding, çimento yatırımlarına hız verdi. Tekstil, inşaat ve enerji gibi sektörlerde faaliyet gösteren Sanko Holding, çimento sektörüne yapacağı 306 milyon dolarlık yatırımla şu anda yüzde 2.5 olan payını yüzde 10'a yükseltmeyi hedefliyor.
Sanko Holding'in çimento şirketi Çimko geçen yıl sonunda, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) satışa çıkardığı çimento şirketlerinden Bartın Çimento'yu 48 milyon dolara satın almıştı. Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, 306 milyon dolarlık yatırımın 250 milyon dolarının Kahramanmaraş-Narlı çimento fabrikasının kurulması için kullanılacağını söyledi. Konukoğlu, geriye kalan tutarın ise Adıyaman ve Bartın Çimento için harcanacağını belirtti. 306 milyon dolarlık yatırımın 131 milyon dolarını özkaynaklardan, kalan 75 milyon doları Uluslararası Finans Kurumu'ndan (IFC), 100 milyon doları ise yedi bankadan oluşan bir konsorsiyumdan sağlandı.
10 yıl vadeyle kredi
Sendikasyon kredisinin vadesi 10 yıl. "Gelecek yıl yedinci veya sekizinci ayda yeni kurulan fabrikada çimento üretmeyi istiyoruz" diyen Konukoğlu, ağırlıklı olarak ihracat yapacaklarını belirtti. Konukoğlu, "Irak ve Suriye'yi düşünüyoruz. Çimento her zaman lazım. Savaşta bile siper olarak kullanılır" dedi. Sanko, 5-6 ilde hidroelektrik santrali kurmayı hedefliyor. Holding, bu alanda 1 milyar dolarlık yatırım yapacak.