Çin 2 trilyon dolarla şirket avına çıktı

Çin Başbakanı Wen Jiabao, 'Çinli şirketlerin ülke dışında büyümelerini, ihracattan daha çok pay almalarını sağlayacağız' dedi

PEKİN-  Döviz rezervleri 2 trilyon dolara ulaşan Çin dünyada şirket avına çıkıyor. Çin Başbakanı Wen Jiabao döviz rezervlerinin bir bölümünün Çinli şirketlerin ülke dışında satınalmalar yoluyla büyümelerini sağlamak için kullanılacağını söyledi. Jiabao, başkent Pekin’de Çinli diplomatlara yaptığı konuşmada “Dışa açılma hamlemizi, şirketlerimizi ülke dışına göndererek  döviz rezervimizin de desteğiyle hızlandırmalıyız. Çinli şirketlerin dünya ihracatındaki payının da artmasını istiyoruz” dedi.

‘İlk kez resmen açıklanıyor’
‘Dışa açılma’ sloganı Çin’de iktidarın ağırlıklı olarak PetroChina, Chinalco, China Telecom ve Bank of China gibi kamuya ait şirketleri dünya genelinde yatırım ve satınalma yapmaya özendirmek için geliştirdiği politikanın ifadesi.  Ancak bugüne kadar hiçbir Çinli yetkili dışa açılma politikasıyla ilgili böyle bir açıklama yapmamıştı.
HSBC’nin Çin ekonomistlerinden Qu Hongbin “Bu politikanın ilk kez resmi ağızlardan bu denli açıklıkla dile getirildiğini ve Çinli şirketlerin ülke dışında satınalmalar yapmaları için teşvik edildiklerini duyuyoruz” dedi. Çin’in 2002’de 143 milyon dolar olan ülke dışındaki mali sektör dışı yatırımları geçen yıl 40.7 milyar dolardı.

Dolara bağımlılık azalacak
Başbakan Jiabao 2 trilyon 132 milyar dolara ulaşan döviz rezervlerinin ne kadarlık bir bölümünün satınalmalar için Çinli şirketlere aktarılacağı konusunda rakam vermezken, ekonomistler Çin’in böylelikle rezerv para birimi olarak dolara bağımlılığını azaltmayı da hedeflediğini söyledi. Qu Hongbin’e göre Çin bu politikayla döviz ya da kısa vadeli mali varlık biriktirmek yerine uzun vadeli kurumsal yatırımlar gerçekleştirmek istiyor. Petrol ve doğal kaynaklar alanında faaliyet gösteren kamu kuruluşları bir süreden beri yurtdışındaki şirketlerde hisse satın alıyor ve ucuzlamış şirketlerde hakim ortak olmaya çalışıyor.
Çin’in 200 milyar dolarlık kaynağa sahip ulusal ülke fonu olan China Investment Corporation bir süredir ülke dışındaki şirketlerde hisse satın alıyor. En son dünyanın en büyük içki üreticilerinden Diageo’nun yüzde 1.1’lik hissesinin sahibi oldu. (Reuters)