Çin 5 yılda zirveye çıkacak

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Çin'in 2010 yılında ABD ve Almanya'yı geride bırakarak dünyanın en büyük ihracatçısı haline geleceğini açıkladı.

İSTANBUL - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Çin'in 2010 yılında ABD ve Almanya'yı geride bırakarak dünyanın en büyük ihracatçısı haline geleceğini açıkladı. OECD tarafından hazırlanan Çin raporunda, halen dünya ticaretinden yüzde 6 pay alan Çin'in 2010 yılında bunu yüzde 10'a yükselteceği kaydedildi.
İlk kez Çin ekonomisi hakkında rapor yayımlayan OECD, son 20 yılda ortalama yüzde 9'un üzerinde büyüme başarısını gösteren Çin'in yavaşladığını gösteren işaret bulunmadığını, bununla birlikte özellikle kırsal kesimde yaşayanların büyük çoğunluğunun hâlâ çok yoksul olduğunu ortaya koydu.
Çin yönetiminden kırsal kesimden kentlere göçü kolaylaştırarak yoksulluğun azaltılması istenen raporda, bunun gelir farkının azaltılmasına katkı sağlayacağı belirtildi. OECD ayrıca eğitim ve sağlık hizmetleri yanında çevrenin korunmasına da önem vererek kentlere göçü dikkatli yönetmesi konusunda Çin yönetimini uyardı.
Çin'in Asya kriziyle birlikte dolara endekslediği parası yuanın değerinin belirlenmesinde döviz sepetini esas alma kararını da olumlu bulan OECD, esnek döviz kuruyla temel ekonomik göstergelerde istikrarın daha kolay yakalanabileceğini ve fiyatlardaki oynaklığın azaltılabileceğini vurguladı.