Çin, Avrupa Birliği'nin sınırlamasına tepkili

Pekin yönetimi, Avrupa Birliği'nin (AB) Çin'den ithal edilen iki tür tekstil ürününe sınırlamalar koymasına ve özel koruma tedbirleri uygulamasına kesinlikle karşı olduğunu açıkladı.

PEKİN - Pekin yönetimi, Avrupa Birliği'nin (AB) Çin'den ithal edilen iki tür tekstil ürününe sınırlamalar koymasına ve özel koruma tedbirleri uygulamasına kesinlikle karşı olduğunu açıkladı. Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Chong Çüen, ülkesinin, AB'nin yalnızca üç aylık kesin olmayan istatistiklere bakarak soruşturma başlatmasının ve özel koruma tedbirleri uygulamayı kararlaştırmasının yanlış olduğu görüşünü savunduğunu belirtti.
Sözcü, bunun AB'deki ticaret çevresine ticari korumacılık yönünde yanlış sinyal verdiği gibi Çin işletmelerinin tekstil ticaretinin küreselleşmesinde sahip olması gereken doğal hakları zedelediğini kaydetti.
'Görüşmeye hazırız'
Çin, ülkesinin AB ile arasında tekstil ticaretinde ortaya çıkan sorunları gerçekçi tutum ve istişare yoluyla uygun bir şekilde çözmeye hazır olduğunu da ifade etti. Avrupa Birliği Ticaret Komisyonu, AB Komisyonu'nun Çin menşeli tişört ve keten ipliğine karşı özel koruma tedbirleri uygulama kararını, önceki gün Çin tarafına duyurmuştu.