'Çin bile durduramadı'

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, kurlarla maliyetler arasındaki makasın giderek açılmasının...

İSTANBUL - İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, kurlarla maliyetler arasındaki makasın giderek açılmasının, Türk Lirası'nın yüzde 59 oranıyla son 25 yılın en yüksek seviyesinde aşırı değerlenmesinin, döviz kurlarının son bir haftada yüzde 8 değer kaybetmesinin, üretim maliyetlerindeki kamu yükünün inanılmaz artması ile birlikte üretim koşullarının giderek zorlaşmasının tehlikesine dikkat çekti. Süleyman Orakçıoğlu'na göre bu durum ihracat adına 'Çin sendromu'ndan çok daha tehlikeli bir gelişmeye işaret ediyor.
İHKİB tarafından hazırlanan ve sektörün 2005 yılı ilk altı aylık performansının değerlendirildiği rapor ile ilgili yaptığı açıklamada sektörlerinin Türkiye'nin ihracat liderliğini sürdürdüğünün altını çizen İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, tüm dünyanın bir milat olarak değerlendirdiği 2005 Çin sendromuna karşı sektör olarak gösterdikleri güçlü direncin bir başarı olduğunu vurguladı.
Orakçıoğlu, bütün olumsuzluklara karşın sektörün, ihracatının yüzde 76'sını Avrupa Birliği (AB) gibi gelişmiş ülkeler topluluğuna gerçekleştirdiğini ifade etti.
Olumlu sonuçlar ekimde
Öte yandan AB'ne ihracatı çok artan bazı Çin mallarına kısıtlama getirilmesinden sektör mutlu gözüküyor. İHKİB Başkanı Orakçıoğlu, Çin'in AB'ye yönelik ihracatında sınırlamaya tabi tutulanların; Türkiye'nin ihracatında önemli ağırlığı olan ürünler olduğunu belirterek, bunun 2005 yılı ekim-kasım-aralık aylarında sektörü olumlu etkileyeceğini açıkladı.
Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün 2005 yılı ilk altı aylık performansının değerlendirildiği rapora göre sektör; bu dönemde 6.85 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirerek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.7 oranında artış sağladı.