Çin devleti borsada para batırdı

Çin devleti borsada para batırdı
Çin devleti borsada para batırdı

Şirketlerin 1.67 milyar dolarlık zararının 11.27 milyar doları dış piyasalardan kaynaklandı.

Çin'de 68 devlet işletmesi izin almadan uluslararası finans piyasalarına yaptıkları dikkatsiz yatırımlardan dolayı 1.67 milyar dolar zarar etti

PEKİN - Çin’de 68 devlet işletmesinin son yıllarda uluslararası finansal ürünlere yaptıkları dikkatsiz yatırımlardan dolayı 11.4 milyar yuan (1.67 milyar ABD Doları) zarar ettiklerini açıkladı.
Çin Komünist Partisi’ne bağlı Parti Okulu’nca hazırlanan raporda, bu işletmelerin menkul kıymet takası anlaşmaları yaptıkları ifade edilerek, 2008 Ekim ayı sonunda devlet işletmelerinin finansal ürünlere yaptığı yatırım miktarının 125 milyar yuanı (18.31 milyar ABD Doları) bulduğu belirtildi. Devlet işletmelerinin 11.4 milyar yuanlık zararının 11.27 milyar yuanlık kısmı yurt dışındaki finansal ürünlere yapılan yatırımlardan kaynaklanırken, sadece 13 milyon yuanlık kısmı iç piyasadan kaynaklanıyor.
Sözkonusu raporda bu 68 devlet işletmesinden 26’sının uluslararası finansal ürünlere hükümetin izni olmadan yatırım yaptığına, yabancı bankalarla keyfi anlaşmalar imzaladıklarına ve şeffaf olmayan bu anlaşmaların büyük riskler taşıdığına işaret edildi.
Bu konudaki en dikkati çeken gelişme ocak ayında Çin’in en ünlü devlet işletmelerinden Air China, China Eastern ve COSCO’nun Goldman Sachs, Merill Lynch ve Morgan Stanley gibi yabancı finans kuruluşlarıyla yaptığı anlaşmalarda önemli miktarlarda zarar ettiklerinin ortaya çıkmasıydı. Geçen yıl petrol fiyatları yükseldiğinde ulaşım ve taşımacılık sektöründeki bu şirketler toplam 16.1 milyar yuan (2.35 milyar dolar) zarar açıklamışlardı. (Reuters)