Çin hisselerine Yuan etkisi

Çin hisselerine Yuan etkisi
Çin hisselerine Yuan etkisi
Uluslararası piyasalar, Çin`in Yuan'ı devalüe etme kararının ardından hareketlendi. Çin Merkez Bankası'nın Yuan'ı 2 gün üst üste devalüe etmesi ile birlikte Çin hisseleri de gerildi.

Çin'in ekonomik yavaşlamayı engellemek için Yuan’ın değerini düşürmesinin ardından Yuan, son 20 yılın en hızlı kaybını yaşadı ve Asya para birimlerinde satışları tetikledi. Emtia grubu değer kaybederken, Hong Kong hisse senetleri ve ABD Hazine tahvilleri yükseldi. Kayıplar, ülkenin ekonomik yavaşlamasının derinleştiği endişeleri ile para biriminin üst üste 2 gün devalüe edilmesinin ardından geldi.

Yuan Dolar karşısında, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) Yuan referans kurunu rekor oranda düşürmesi ve Yuan’ın değerinin belirlenmesinde piyasa güçlerinin rolünün artacağını kaydetmesinin ardından yüzde 1.9 düşerek, Hong Kong saati ile 13:25'te 6.3270 seviyesine geriledi. Bu, Çin'in resmi ve piyasa kurlarını birleştirdiği 1994 yılından bu yana en hızlı kaybı işaret ettiği belirtildi.

Çin'in devalüasyonu, ihracatın Temmuz ayında hızlı düştüğünü, imalat sanayinin beklenenden zayıf çıktığını ve kredilerin yavaşladığını gösteren verilerin ardından gerçekleşti. Dünyanın en büyük gelişen piyasası Çin'de politika yapıcılar, teşviklerle, piyasaların rolünün artırılması ve borç yoluyla yatırımların azaltılması gibi uzun vadeli hedefler arasında denge sağlamaya çalışıyor.

Hong Kong'ta Vangaurd Group Inc. Asya ekonomisti Qian Wang, "Politika yapıcıları ve merkez bankası halen genel ekonomik büyüme ivmesi konusunda çok endişeli. Çin güçlenen para biriminden dolayı sıkıntı çekiyordu." dedi.

   

 

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Merkez Bankası

  ,

  Çin

  ,

  Politika

  ,

  Piyasa

  ,

  Asya

  ,

  Para

  ,

  Resmi

  ,

  hisse