Çin ihracatta 1 trilyon dolara gidiyor dış ticaret fazlasıyla da tepki çekiyor

'Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi' unvanını yıllardır kimseye kaptırmayan Çin'in yıllık ihracatı 1 trilyon dolar sınırına yaklaştı. Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göre Çin'in bu yılki ihracat geliri 960 milyar dolar olacak.

İSTANBUL - 'Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi' unvanını yıllardır kimseye kaptırmayan Çin'in yıllık ihracatı 1 trilyon dolar sınırına yaklaştı. Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göre Çin'in bu yılki ihracat geliri 960 milyar dolar olacak. İthalatının da 810 milyar dolar olarak gerçekleşmesi beklenen Çin böylelikle yıl sonunda 150 milyar dolar dış ticaret fazlası verecek.
Çin'in, 'küresel dengeleri bozduğu' gerekçesiyle, başta ABD olmak üzere büyük dünya ekonomilerinin tepkisini çeken ve azaltılması için önlemler alınması istenen dış ticaret fazlası, geçen yıl 102 milyar dolar olmuştu. Dünyanın geçen yıl en çok ihracat yapan ülkesi 969.9 milyar dolarla Almanya'ydı. ABD ise 904 milyar dolarlık ihracat yapmıştı.
Döviz rezervi 980 milyar dolar
Tüm uluslararası baskılara rağmen para birimi yuanın dolar karşısında 16 ayda yalnızca yüzde 3 değer kazanmasına izin veren Çin şimdi de aldığı önlemlerle ithalatı azaltmaya çalışıyor. Bunun nedeni ise Çin hükümetinin yatırımları frenleyerek olası bir mali krizi engellemek istemesi. Bu durumda ihracatın ve dolayısıyla dış ticaret fazlasının gelecek yıl yine yüksek çıkması güçlü bir olasılık olarak görülüyor. Ancak önemli ölçüde artan ihracat Çin Merkez Bankası'nın başını ağrıtıyor. Çin parası yuana çevrilen dolarların enflasyonist baskı yaratmasını engellemek isteyen Çin Merkez Bankası bu nedenle milyarlarca dolar almak durumunda kaldı. Bu gelişme de Çin'in döviz rezervlerinin 980 milyar dolara ulaşmasına neden oldu.
Bu arada Çin'e parasının (yuan) değerini serbest bırakması ve ithalatın
önündeki engelleri azaltması yolundaki çağrılar da devam ediyor. Fakat Çin bu konuda yeni bir adım atmıyor.