Çin ile başedebilmek için, Fransa Türkiye ile birlikte hareket etmek istiyor

Fransa, Afrika'da Çin'le rekabet için Türkiye'ye işbirliği önerdi.

Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, mecliste bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Afrika'daki ihalelerde Çin'le rekabet edebilmek için Fransa ve Türkiye 'nin işbirliği yapmasını istedi.

Kouchner, “Balkanlar, Ortadoğu ve bu bölgelerin ötesinde, dünyanın tamamında Türkiye önemli rol oynuyor. Ben Türk dostlarıma, daha çok Çinlilerin kazandığı Afrika'daki ihalelerde Fransa ve Türkiye'nin işbirliği yapmasını öneriyorum”dedi. Kouchner, Türk ve Fransız inşaat şirketlerinin, performanslarını artırabilmek için güçlerini birleştirebileceğini ifade etti. 

Amaç rakip olmak değil, işbirliği
Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili bir soru üzerine Kouchner, “Bu konuyu zamana bırakalım” diye konuştu.
Konu ile ilgili AFP'ye bilgi veren isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Fransız firmaların, özellikle üçüncü dünya ülkelerinde Türk firmalarına rakip olmak değil, onlarla giderek daha fazla oranda stratejik ve ekonomik işbirliğine gitmek istediğini bildirdi. 

Yine aynı kaynak, "Türk şirketlerle gücümüzü birleştirirsek, Afrika, Orta Asya ve Ortadoğu'da daha etkili oluruz, Çin'in bizi Afrika'dan silip süpürmesine engel oluruz. 2007 yılında Türkiye'nin Afrika'da 7 büyükelçiliği vardı, bu sayı yıl sonuna kadar 32'ye çıkacak” ifadesini kullandı. (aa)

bigPara.com