Çin ile geçici barış AB ülkelerini ikiyi böldü

Avrupa Birliği'nin (AB) haziranda imzaladığı ve ucuz Çin tekstil ürünlerinin üye ülkelere girişine sınırlama getiren anlaşmayı geçici süre için de olsa rafa kaldırması topluluk üyesi ülkeleri ikiye böldü.

İSTANBUL - Avrupa Birliği'nin (AB) haziranda imzaladığı ve ucuz Çin tekstil ürünlerinin üye ülkelere girişine sınırlama getiren anlaşmayı geçici süre için de olsa rafa kaldırması topluluk üyesi ülkeleri ikiye böldü.
Kotaların kalkması nedeniyle Çin'e büyük siparişler veren ve bedellerini ödeyen Avrupalı perakendeciler haziranda ithalata 10 kategoride kota konması üzerine zora düşmüştü.
Bunun üzerine taraflar arasında başlayan görüşmeler önceki gün anlaşmayla sonuçlanmıştı. Taslak anlaşmanın yürürlüğe girmesi için tüm AB üyesi ülkelerin onaylaması gerektiğine işaret eden Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanvekili Süleyman Orakçıoğlu bu konuda AB üyesi ülkeler arasında görüş ayrılığının ortaya çıktığını, tekstil üreten Portekiz, Litvanya, Lüksemburg, İspanya, İtalya, Polonya, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti ve Belçika'nın anlaşmayı kabul etmezken, İsveç, İngiltere, Finlandiya, Almanya, İrlanda, Danimarka ve Hollanda'nın yapılan anlaşmayı istediğini söyledi.
Orakçıoğlu, "Bu, Kuzey-Güney Avrupa ülkeleri arasında bilek güreşine döndü. Anlaşma Avrupa Komisyonu tarafından yapılsa bile üye ülkelerin onaylaması gerekiyor" dedi.