Çin kazağına AB blokajı

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, sweatshirt ihracatında kotasını erken dolduran Çin'in boşluğunun Türk ihracatçılarına fırsat yarattığını belirterek...

İSTANBUL - İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, sweatshirt ihracatında kotasını erken dolduran Çin'in boşluğunun Türk ihracatçılarına fırsat yarattığını belirterek, Çin'in yıl sonuna kadar AB ülkelerine kazak ve sweatshirt satamayacağını ifade etti.
İHKİB tarafından yapılan yazılı açıklamada, hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe 2005 yılının son aylarında ihracat patlaması beklendiği ifade edilerek, AB'nin Çin'den aldığı tekstil ürünlerinin 10 kategorisine 11 Haziran'dan itibaren uygulanmaya başlayan ve dört yıl sürecek olan kotaların, Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörü için meyvelerini vermeye başladığına da işaret edildi.
2005 yılına AB ile böylesi bir kota anlaşması yapacağı öngörüsü olmadan çok miktarda sipariş alarak giren Çin'in, AB'ye ihraç edeceği 'kategori beş' (kazak-sweatshirt) sınırlarını 40 günde doldurduğunun belirtildiği açıklamada, bu nedenle Çin'in, AB'ye bu kategoride 31 Aralık 2005 tarihine kadar ihracat yapamayacağı, bunun AB'de oluşacak yeni taleplerin karşılanmasında Türk ihracatçılarına fırsat yaratacağı vurgulandı.
'Beklediğimiz an geldi'
İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, tahminlerinde yanılmadıklarını belirterek, "Beklediğimiz an geldi. Çin, bugünden itibaren 2005 yılı konuna kadar AB'ye kazak ve sweatshirt satamayacak. Önümüzdeki aylarda oluşacak ihracat patlaması sürpriz olmayacak" dedi.
Orakçıoğlu, 2005 yılı başında Çin'e yönelen siparişlerin, bu ülkenin kotası dolduğu için uzun yıllardır yalnızca bu kategoride değil, tüm hazır giyim ürünlerinde AB'nin en önemli geleneksel tedarikçi ülkeleri arasında ikinci olan Türkiye'ye yönelmesinin beklendiğini söyledi. Türkiye'nin bu kategoride yılın ilk aylarında yakaladığı artış ivmesini sürdüreceği beklentisinin güçlendiğini aktaran Orakçıoğlu, Türkiye'nin yıl sonunda 'kategori 5' kapsamında AB'ye toplam 1 milyar dolar civarında sweatshirt ve kazak ihracatı gerçekleştirilebileceği tahminlerinin yapıldığını belirtti.