Çin kesenin ağzını açtı, elektrikli otomotiv üretiminde de öne çıkıyor

Çin kesenin ağzını açtı, elektrikli otomotiv üretiminde de öne çıkıyor
Çin kesenin ağzını açtı, elektrikli otomotiv üretiminde de öne çıkıyor

Ülkenin otomotiv alanındaki önde gelen tesislerinden Tianjin Qingyuan Electric Vehicle Company?de aracın yakıt pili yerleştiriliyor.

Çin otomotivde inovasyon için 1 milyar 460 milyon dolar kaynak ayırdı. Öncelik elektrikli otomobil üretimine veriliyor

PEKIN- Çin, elektrikli otomotiv üretimine de gözünü dikti. The New York Times gazetesinin haberinde, ‘Çin dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olma amacında’ ifadesine yer verildi. Elektrikle çalışan araçların tanıtımının yapıldığı konferansta konuşan yetkililer Çin’in bu tip araçların üretiminde önemli avantajlarının bulunduğunu ifade etti. Buna karşın araçların maliyetleri ve güvenilirliğinisağlamak için ciddi anlamda çalışmaları gerektiğini vurguladı. Çin bu hedefe ulaşmak için için ülke genelinde sanayiciler, üniversiteler, araştırma kurumlarından destek alacak.
Bilim ve Teknoloji Bakanı Wan Gang, Çin’in başta otomotiv olmak üzere farklı sektörlere yönelik olarak sürdürülebilir büyüme perormansı göstermeye ihtiyaç duyduğunu ifade etti.  Çin hükümetinin elekrikle çalışan otomobilleri satın alanlara bugünkünden daha yüksek miktarda teşvik vereceği  belirtiliyor. Ülkede elektrikli otomobil kullanan taksi filolarıyla kamu kurumlarına araç başına 8 bin 800 dolar destek veriliyor. Çin’in aynı zamanda otomotiv endüstrisindeki inovasyon faaliyetlerini teşvik etmek için 1 milyar 460 milyon dolarlık finansman kaynağınının bulunduğu belirtiliyor.
Çin’de son yıllarda elektrikli otomobillerin sayısında hızlı artış görülmesine karşın bu tip araçların benzinli otomobillere göre fiyatlarının iki kat daha fazla. Üreticiler, Çin piyasasını diğer ülkelere nazaran daha cazip görüyor. Bunun nedeni ise Çin’de otomobil sahipliği oranının düşük olması ve insanların bu nedenle benzinli araç alışkanlıklarının bulunmaması. (Radikal)