Çin kotalarında yeni düzen

Dış Ticaret Müsteşarlığı, Çin kaynaklı tekstil ve konfeksiyon ürünü ithalatındaki kota miktarları ve dağıtım koşullarını belirledi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın (DTM) tebliğine göre...

ANKARA - Dış Ticaret Müsteşarlığı, Çin kaynaklı tekstil ve konfeksiyon ürünü ithalatındaki kota miktarları ve dağıtım koşullarını belirledi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın (DTM) tebliğine göre, kota dağıtımı, başvuru sırası dikkate alınmak suretiyle, 'İlk gelen ilk alır' yöntemiyle, her bir başvuru sahibi için belirli miktarları aşmayacak şekilde yapılacak ve başvuru sırası evrak girişi tarihi esas alınacak.
Kotaların dağıtımı ve yönetimi hususunda, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel sekreterliği (İTKİB) görevli olacak. Birden fazla kategori için başvuruda bulunulması halinde, her bir kategori için ayrı başvuru yapılması gerekiyor, her bir kotaya, aynı ithalatçı tarafından birden fazla başvuru yapılamayacak. Adına ithal lisansı düzenlenen ithalatçılara, söz konusu ithal lisansında belirtilen miktarın en az yüzde 50'sinin ithalini gerçekleştirmiş olmaları veya ithal lisansının İTKİB'e iade edilmiş olması şartıyla, aynı kategori için belirtilen azami miktarları aşmamak üzere yeniden kota tahsisi yapılabilecek. İthal lisanslarının geçerlilik süresi, düzenlendiği tarih başlangıç sayılarak üç ay süreyle geçerli olacak, ancak geçerlilik süresi 31 Aralık 2005 tarihini geçemeyecek. Söz konusu tebliğ, dün itibarıyla yürürlüğe girdi.