Çin krizini turizmle yendi

Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın isteğiyle turizm sektörüne giren Malatyalı işadamı Adil Üstündağ, bu atılımı sayesinde asıl işi otomotiv sektöründe yaşadığı Çin tehdidini yenmeyi başardı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın isteğiyle turizm sektörüne giren Malatyalı işadamı Adil Üstündağ, bu atılımı sayesinde asıl işi otomotiv sektöründe yaşadığı Çin tehdidini yenmeyi başardı. Çin'de düşük maliyetli üretim nedeniyle oto ampül üreten fabrikasını beş ay süreyle kapatmak zorunda kalan ve şu anda da kapasitesinin yüzde 45-50'sini kullanabilen grup, turizm sektörüne yaptığı yatırım sayesinde hem kayıplarını karşıladı hem de grubun cirosunun büyük bölümünü bu sektörden elde eder hale geldi.
Yurtdışına açılıyor
Bolu Kaynaşlı'daki fabrikalarının Türkiye'nin ilk ve tek oto ampülü üreten tesisi olduğunu ve iç pazarın yüzde 85-90'ına hitap ettiğini söyleyen The Green Park Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Üstündağ, "Çin sektördeki fiyatları çok etkiledi. 3-4 yıl öncesine göre işler çok kötü. Çin, bizim fabrika çıkış fiyatlarımızın yüzde 40-45 altına ürün satıyor. Biz de beş aya yakın süre fabrikamızı kapatmak zorunda kaldık. Bu ay itibarıyla açabildik" dedi. Fabrikanın normal dönemde aylık üretim kapasitesinin 3-3.5 milyon adet olduğunu ancak şu anda 400 bin adede kadar düştüğünü aktaran Üstündağ, "Biz risklerimizi farklı sepetlere böldük, bu sayede otomotiv sektöründe zorlanmamıza rağmen turizmdeki yatırımlarımız sürüyor. Bu alanda hedeflerimiz de büyük" diye konuştu.
Otelciliğe girişi Cumhurbaşkanı Turgut Özal vasıtasıyla olan AKP'nin kuruluş aşamasında otelinin kapılarını parti teşkilatına açmasıyla kamuoyunun gündemine gelen Üstündağ ailesi, turizm sektöründe hızlı adımlarla ilerliyor. Şu anda Taksim, Merter ve Bostancı'da şehir otelleriyle, İzmit Kartepe'de de kayak ve dağ oteliyle birlikte toplam 1600 yatak kapasitesi bulunan grup 2010 yılına kadar 10 otele ulaşmayı hedefliyor. Şu anda Antalya ve çevresinde, İzmir'de ve Ankara'da otel arayışında olduklarını belirten Atilla Üstündağ, 2005-2006 yıllarında da İsviçre, Almanya ve Fransa'da da The Green Park Hotels zincirine otel katacaklarını aktardı.
Formula 1 dopingi
Grup olarak turizme bugüne kadar 120-140 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını hatırlatan Üstündağ, şöyle devam etti:
"Bu yıl nisan ayında Taksim'deki otelimize 100 oda daha ekleyeceğiz. Buradaki kapasitemiz 181 odaya yükselecek. Özellikle Avrupalı turistlere hitap edeceğiz. Merter ve Bostancı'da ise iş seyahatlerine ve toplantılara yönelik hizmetlerimizi sürdürüceğiz. Bu yıl özellikle Formula 1 nedeniyle İstanbul'daki oteller çok iyi bir dönem geçirecek. Bostancı'daki otelimiz 196 odalı ve şimdiden bir otomotiv şirketi 150 odasını satın almak istiyor."
'Kartepe 1 milyon kişi ağırlayacak'
The Green Park Hotels'in kış turizmindeki ilk yatırımı olan Kartepe Mountain Resort, 2005 yılında 1-1.5 milyon kişiyi ağırlayacak. STFA tarafından yapımına başlanan ama 25 yılda faaliyete geçemeyen kayak merkezini 6 ayda sektöre kazandıran grup, burayı 12 ay yaşanan bir tatil merkezi haline getirecek. 3.5 milyon metrekare alan üzerine kurulan ve 250 odalı otel, 50 apart villa, 1 tane telesiyej, 8 kayak pistiyle faaliyete geçen Kartepe'ye, futbol sahaları, yürüyüş parkurları, piknik alanları gibi farklı mekânlar da ekleyeceklerini vurgulayan The Green Park Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Adil Üstündağ, şunları söyledi:
"Biz Kartepe'yi alırken 2008'de bitirilmek üzere bir proje hazırlamıştık. Ancak 6 ayda bitirdik. Şu anda Kartepe, Türkiye'nin en büyük kayak oteli konumunda ve İstanbul'a en yakın kayak merkezi. Ancak ek projelerle burayı 12 ay yaşayan bir merkez haline getireceğiz. Açacağımız futbol sahalarıyla kulüplerin kamplarını burada yapmalarını sağlayacağız. Ayrıca üçüncü yaş turizmine yönelik planlarımız da var. Günübirlikçi konuklarla beraber burada yılda 1-1.5 milyon kişiyi ağırlamayı hedefliyoruz. Bayramda otelimiz yüzde 100 dolulukla çalışıyor. Günübirlikçilerle de yoğunluğumuz arttı"