Çin: Kur reformu aşamalı olacak

Çin Merkez Bankası Başkanı Ju Şiaoçuan, Çin'in iki gün önce ulusal parası yuenin değerini artırmasını (revalüasyon) bir 'ilk adım' olarak niteledi.

PEKİN - Çin Merkez Bankası Başkanı Ju Şiaoçuan, Çin'in iki gün önce ulusal parası yuenin değerini artırmasını (revalüasyon) bir 'ilk adım' olarak niteledi. Revalüasyonla ilgili olarak Çin devlet televizyonunda konuşan Ju, döviz kuru rejiminde reformu aşamalı bir biçimde gerçekleştireceklerini belirterek, "başlangıç için paranın değerinde yüzde 2'lik ayarlama yaptık" dedi. Ju, revalüasyonla Çin parasının daha güçlü ve değerli hale geldiğini ve ülkenin satın alma gücünün arttığını belirterek, uygulamanın olumlu getirilerinin olumsuz etkilerinden daha büyük olacağını söyledi.
Ju, televizyondaki konuşmasından önce katıldığı bir konferansta ise yuein değerlenmesinin küresel ticaretteki dengesizliklerin azalmasına katkısı olacağını, ancak ABD'nin dış ticaret açığının kapanmasında fazla bir etki göstermeyeceğini ifade etti. Ju, "Revalüasyon ABD'nin dış ticaret açığının azalmasına da katkıda bulunabilir. Ancak bu yöndeki etkisi çok büyük olmaz, çünkü ABD ekonomisi çok büyük" diye konuştu. Çinli yetkili, döviz kuru rejimini değiştirme kararını dış baskılar sonucu almadıklarını da savundu.
Dış ticaretinde yıllardır rekor büyüklükte açıklar veren ABD yönetimi, Çin'i parasının değerini yapay biçimde düşük tutarak ihraç ürünlerini ucuzlatıp ticarette haksız üstünlük elde etmekle suçlayarak, yuenin değerinin artırılması için diplomatik baskı uyguluyordu. Gözlemciler, yeni kararın ABD'nin beklentilerini karşılamadığını belirtiyor.