Çin malına üstü kapalı boykot çağrısı

Çin malına üstü kapalı boykot çağrısı
Çin malına üstü kapalı boykot çağrısı

Bakan Ergün Uygur özerk bölgesinde yaşanan olaylara karşı Türk halkının duyarlı olduğunu söyledi. FOTOĞRAF: SEYFİ ÇELİKKAYA / aa

Sincan'daki olaylara herkesin duyarlı olduğunu vurgulayan Bakan Ergün, 'Malını tükettiğimiz ülkelerin insanlığa saygısı var mı diye bakalım. Tavrımızı, ortaya koymalıyız' dedi

YOZGAT - Çin mallarına boykot konusunu gündeme taşıyan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Malını tükettiğimiz ülkelerin (insanlığa saygısı var mı?) diye bakalım. Kalite arayalım, uygun fiyat arayalım ama o ülkelerin insani değerlere olan saygısına da bakalım” dedi.
Yozgat’ta Ticaret ve Sanayi Fuarı’nın açılışına katılan Bakan Ergün, burada yaptığı konuşmada, bugünkü dünyada, serbest bir ticaretin bulunduğunu, hatırlatıp, “Bazen bu mallar ucuz, bazen pahalı, bazen kalitesiz, bazen kaliteli oluyor ama hem kaliteliyi hem de ucuz olanını bizim seçmemiz gerekiyor” diye konuştu. Bunu yaparken başka bir şeye daha bakılması gerektiğinin altını çizen Ergün, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Haksızlığa tepki verin
“Malını tükettiğimiz ülkelerin insanlığa saygısı var mı? diye bakalım. İnsan haklarına saygı duyuyorlar mı? Eğer malını tükettiğimiz ülkelerde, insana, insanlığa saygı yoksa, o zaman bizim bu tüketimi gözden geçirmemiz, bu ürünlere karşı da tavrımızı, tutumumuzu açıkça ortaya koymamız lazım.
Hangi ülke olursa olsun. Eğer biz haksızlık yaparsak dünya bize tepki göstersin. Ama başkası haksızlık yapıyorsa da biz millet olarak, sadece yöneticiler olarak uluslararası platformlarda sesimizi yükseltmek değil; daha fazlasını yaparız. Dünyaya haykırırız, dünyada olan biten haksızlığı, onun da önüne geçmek için elimizde hangi argüman varsa elbette onları da kullanırız. Protesto gösterileri dışında milletçe yapacağımız başka işlerde olmalı. O ülkelerin  mallarına karşı bir tutum sergilememiz lazım. Bu tutumun milletimiz tarafından zaman zaman gösterildiğini, bugün de gösterileceğini, gösterilmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum. Kalite arayalım, uygun fiyat arayalım. Ama o ülkelerin insani değerlere saygısına da bakalım. Bütün dünya buna bakmalıdır diyorum.” 

Direkt çağrı değilmiş! 
Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan olaylara karşı herkesin duyarlı olduğunu, halkın bu duyarlılığını dile getirdiğini ifade eden Ergün, “Türkiye’nin, hükümet düzeyinde, aldığı böyle bir karar yok. Ancak toplumda birtakım tepkiler var. Dolasıyla bu tepkilerin sivil toplum örgütleri, tüketici örgütleri, tüketicinin bizatihi kendisi tarafından karar verilmesi gereken konular bunlar” dedi.
‘Çin yönetiminin bunları görmezden gelmemesi gerekir’ diyen Ergün, “Türk toplumunda, dünya kamuoyunda çok ciddi tepkiler var. Bu tepkilerin devletler düzeyinde farklı platformlarda, örgütler nezdinde dile getirilmesi mümkün olabilir. Ama Türkiye’de toplumun bir tepkisi olduğunun görülmesi lazım” diye konuştu. Ergün, söyle devam etti: 

Çin tepkilere duyarlılık göstermeli
“Tüketiciler elbette tüketim kararlarını gözden geçirir. Buna benzer olaylar geçmişte de oldu. Kendi iç kamuoyumuzda da benzer gelişmeler oldu. Dolayısıyla kamuoyundaki Urumçi’deki olaylara karşı kamuoyundaki tepkilerin Çin tarafından da gözlenmesi ve duyarlılık gösterilmesi gerekmekte.”
Ergün, gazetecilerin ‘Sizin tüketiciye boykot için direkt bir çağrınız olacak mı?’ diye sormaları üzerine de “Bizim tüketiciye direk çağrımız yok. Türkiye’deki tüketici zaten bilinçli bir tüketicidir.
Bu bilinçli tüketici olayları nasıl değerlendireceğini zaten kendisi bilmektedir” dedi. (aa)