Çin malları gümrük kıskacında

Gümrük Müsteşarvekili Tuna Turagay, başta Çin ve Uzakdoğu ülkelerinden ithalat yapan 138 firmadaki incelemeler sonucunda 16 trilyon...

ANKARA - Gümrük Müsteşarvekili Tuna Turagay, başta Çin ve Uzakdoğu ülkelerinden ithalat yapan 138 firmadaki incelemeler sonucunda 16 trilyon vergi ve fon cezası, 5 trilyon da vergi farkı tahakkuk ettirildiğini açıkladı. Türkiye'ye kaçak yollardan giren Çin malları konusunda, Gümrük Müsteşarlığı olarak 49 gümrük kontrolörü görevlendirdiklerini kaydeden Turagay, bu kapsamda 37 sektörün incelendiğini, 37 sektör içinde toplam 138 firmanın incelemesinin tamamlandığını anlattı. Tuna Turagay, "İncelemeler devam ediyor. 400 civarında firma inceleme kapsamına alındı. Bu konudaki çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu.
Çifte fatura konusunda referans fiyat uygulamasına da başladıklarını anlatan Turagay, ilgili sektör tarafından referans fiyatların tespit edildiğini ve maliyetleri tespit ettiklerini ve bir malın belli bir maliyetin altında Türkiye'ye ithal edilmek istenmesi durumunda, farktan kaynaklanan verginin teminata bağlandığını, ilgili ülke nezdinde kıymet araştırması yapıldığını ifade etti. Tuna Turagay, Uzakdoğu'dan özellikle oyuncak, tekstil ve konfeksiyon, saat, gözlük, çakmak, seramik gibi ürünlerin getirildiğini söyledi. Tuna Turagay, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 63 artışla toplam 536.8 trilyon liralık kaçakçılık tespit edildiğini de sözlerine ekledi.