Çin otobüsü ithalatçısı: Unakıtan'ın dünürüm olmasının işime faydası yok

Yüzde 62'si Çin yüzde 38'i Türk olan Zhong Da markalı otobüsleri Türk piyasasına sunmaya hazırlanan İstanbul Motor'un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Üstün, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı dünürü çıktı.
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - Yüzde 62'si Çin yüzde 38'i Türk olan Zhong Da markalı otobüsleri Türk piyasasına sunmaya hazırlanan İstanbul Motor'un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Üstün, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı dünürü çıktı. Unakıtan'ın 20 yıldır tanıdığını ve son altı yıldır da çocuklarının evliliği dolayısıyla akraba olduklarını doğrulayan Üstün, fakat bu durumun ticari hayatında hiçbir zaman avantaj sağlamadığını söyledi.
30 yıllık ticari hayatında devlete hiçbir iş yapmadığını, tamamen özel sektörle çalıştığını söyleyen Üstün şöyle dedi: "1982 yılından beri inşaat ve taahhüt işleriyle uğraşıyorum. Hadımköy'de 100'ün üzerinde fabrika inşaatı yaptım. Az kârla, hızlı ve temiz bir iş yaptığım için hep tercih edildim. 1.5 yıl önce otomotiv sektörüne, sektörün içinden olan bir arkadaşımla birlikte girme kararı aldım. Çin'den otobüs ithalatımız sadece otobüs getirip satmak değil. Çin'in önde gelen firması Zhong Da ile ortak yatırıma girip, ilk etapta bin otobüs üreteceğiz. Üretimin de yüzde 65'i Avrupa'ya ihraç edilecek."
'Bakanla işim olmaz'
Üstün, "İthalatta Sanayi Bakanlığı'ndan alınması gereken 'tiponay' belgesi için, 'Sanayi Bakanlığı Müsteşarı'nın haberi yok' deniyor. Tabii olmaz. Ben herkes gibi başvurumu yaptım ve belgemi aldım. Ne Sanayi Bakanı, ne de bir başkasının haberi oldu. Sayın Unakıtan'ın dünürüm olmasının işimle ne ilgisi olabilir? Bunca yıl kimseden yardım da görmedim, yardım da istemedim" dedi.