Çin PVC'sine inceleme

Çin'den ithal edilen asetilen bazlı PVC ürünlerinin insan sağlığı için riskli olduğunu ileri süren Petkim, önlem alınması için Dış Ticaret Müsteşarlığı'na (DTM) başvurdu.

ANKARA/İZMİR - Çin'den ithal edilen asetilen bazlı PVC ürünlerinin insan sağlığı için riskli olduğunu ileri süren Petkim, önlem alınması için Dış Ticaret Müsteşarlığı'na (DTM) başvurdu. Başvuruyu değerlendiren Dış Ticaret Müsteşarlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarla geçtiğimiz hafta bir araya gelerek, durum tespiti ve çözüm yollarını masaya yatırdı.
Çin'den ithal edilen PVC ürünlerin insan ve çevre için tehdit oluşturup
oluşturmadığı saptandıktan sonra gerekli önlemlerin de belirleneceği öğrenildi. İlgili kurum ve kuruluşlar pazartesi günü yeniden bir araya gelerek konuyla ilgili kararını verecek.
Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz, PVC'nin sağlıklı ve çevre dostu bir ürün olmasına rağmen kömür esaslı asetilen PVC'nin riskli olduğunu belirtti. Türkiye'nin ithalatını giderek artırdığı Çin'de, PVC'nin bir bölümünün dünyanın artık kullanmadığı kömür esaslı olarak üretildiğini anlatan Yavuz, şunları kaydetti:
Gıdada bile kullanılıyor
"Yaptığımız deneylerde, Çin'den ithal edilen asetilen bazlı PVC ürünleri içinde çok sayıda tanımlanamayan kimyasal madde tespit ettik. Maddelerin ne olduğu satıcı tarafından belirtilmediği ve bulunamadığı için insan sağlığı ve çevre açısından zararlı olup olmadığı bilinemiyor. Hurda plastiklerden üretilen bu ürünlerin hangi üründen bozularak yapıldığı bilinemiyor. Bu ürünlerin özellikle oyuncak ve sağlık sektöründe kullanımı risklidir. PVC ürünleri, kapı, pencere doğramalarının yanında gıda ambalajlarından kan serumlarına kadar çok geniş alanda kullanılıyor. Tespit ettiğimiz kimyasalların zararlarının kesin olarak bilinmesi için gelişmiş laboratuvarlarda fare deneylerinin mutlaka yapılması gerekiyor."
Türkiye'nin bu ülkeden standartsız ve kontrolsüz biçimde PVC ithalatı yapmaya devam ettiğini kaydeden Yavuz, Çin'den 2005'te 6 bin ton PVC ithal edilirken 2006'nın ilk iki ayında rakamın 9 bin tona ulaştığına dikkat çekti. Çin'in PVC üretiminin yüzde 38'ini asetilen olarak ürettiğini kaydeden Yavuz, şöyle devam etti:
'Kapsamlı denetim şart'
"PVC ithalatı konusunda standardın hazırlanarak, bu ülkeden gelen PVC'ye karşı acilen kontrol şart. İthalatı yapılan partilerin kurulacak bir laboratuvarda analizlerinin yapılması, içeriğinde tanımlanmamış kimyasal madde bulunduran ürünlerin kabul edilmemesi gerekiyor."
Bu konuda en gelişmiş laboratuvarların Petkim'de olduğunu, ancak Petkim'in de üretici olarak rakip olduğu için bu hizmeti vermesinin sağlıklı görülmediğini dile getiren Yavuz, bu konuda bağımsız bir laboratuvara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.
Petkim'in yıllık 600 bin tonluk Türkiye talebinin yüzde 25'ini karşıladığını, 450 bin tonluk kısmın ithal edildiğini ifade eden Yavuz, "Aradaki fiyat farkına rağmen bizim pazar sorunumuz yok. Zaten Çin ile fiyat rekabeti yapmak mümkün değil. Dolayısıyla kimseye zorluk çıkarmayı amaçlamıyoruz. İnsan sağlığına ve çevreye dost bir ürün olan PVC'nin bu tip ürünlerle imajının kirlenmesinden endişeliyiz" diye konuştu.
İthalat tırmandı
Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) verilerine göre, Çin'den yapılan PVC ithalatının toplam PVC ithalatındaki payı artıyor. 2005'te 503 bin tonluk ithalatın 6 bin tonu Çin'den gelirken, bu yılın ilk iki ayında 729 bin ton PVC ithalatının 9 bin tonu Çin'den yapıldı. Çin PVC ürünlerinin toplam PVC ithalatındaki payı 2005'te yüzde 1 iken, 2006'da oran yüzde 12'ye yükseldi. DTM yetkilileri, PVC'nin ağırlıkla dahilde işleme rejimi kapsamında geldiğini belirtti.
Sanayici de şikâyetçi
Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Genel Sekreteri Barbaros Demirci de, Çin'den gelen sağlığa aykırı PVC ürünlerinin piyasaya girmiş olabileceğini söyledi. Bu ülkeden gelen ürünlerin diğerlerine göre çok daha ucuz olması nedeniyle rekabette ayakta kalmak isteyen üreticiler tarafından kullanılabileceğine işaret eden Demirci, şunları söyledi:
"Bu konuda AB'deki gibi denetim mekanizmasının olmaması büyük eksiklik. Çin'den gelen ürünler, yerli sanayimizi önemli oranda etkiliyor. Sanayicinin üretimde kullanmak için hurda plastiği hammadde olarak ithal etmesi yasak ama içinde hangi kimyasal maddelerin olduğu belli olmayan Çin'den bitmiş mamul halinde ithalat serbest. Bunu anlayamıyoruz."