Çin rekabeti fabrika kapattırdı

Akrilik iplik üretiminde öncü kuruluşlardan Akkök Grubu'na ait Akal Tekstil, Yalova'daki iki fabrikasını kapatıyor.
Haber: YASEMİN KAPIYOLDAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Akrilik iplik üretiminde öncü kuruluşlardan Akkök Grubu'na ait Akal Tekstil, Yalova'daki iki fabrikasını kapatıyor. Bine yakın işçi çalıştıran fabrikaların Çin'den gelen ucuz maliyetli mallarla rekabet edemediği ve pazarın daralması nedeniyle üretiminin durdurulduğu açıklandı.
Şirketten borsaya yapılan açıklamada, 'Uzakdoğu pazarının etkileri, sektördeki rekabet, talep daralmaları ve fabrikalarımızın teknolojik düzeyleri' dikkate alınarak strateji belirleme çalışmaları yapıldığı belirtildi. Çalışmalar sonucunda, 18 Ocak itibarıyla Yalova fabrikasında üretimin durdurulmasına ve çalışanların tüm yasal haklarının ödenerek iş akitlerinin feshedilmesine, atıl durumdaki makine ve demirbaşların satılmasına, fabrika binasının kiralanmasına karar verildi.
İç pazarın daraldığını belirten bir yetkili, Çin'den gelen ucuz mallarla fiyat rekabeti edilememesi nedeniyle kapatma kararı alındığını ifade etti. Böylece Akal, 1974'te Yalova'da kurulan ilk fabrikasına da kilit vurmuş oldu.
Akal'ın Bilecik Bozüyük ve Zonguldak Alaplı'da iki fabrikası ve Romanya'da Akrom adlı üretim tesisi var. İki fabrikasını kapatan Akal, ilk kez 2004 dokuz aylık bilançosunda 9 milyon 648 bin YTL zarar açıkladı. Şirket, 2005'in dokuz ayını ise 11 milyon 663 bin YTL zararla kapattı.
Şirketten İMKB'ye yapılan açıklamada, kapatılan fabrikanın toplam ciro içindeki payının yüzde 36.6, üretimdeki payının yüzde 32 olduğu duyuruldu. Zonguldak Alaplı ve Romanya'daki iştiraki Akrom'da triko iplik üretiminin süreceğini belirten Akal, Yalova Fabrikasının üretim maliyetinin toplam maliyete oranın yüzde 42 olduğunu vurguladı. Açıklamaya göre çıkarılacak işçi sayısı 232, ödenecek tazminat 1.48 milyon YTL. Fabrikanın brüt satış zararı ise 5.2 milyon YTL.
İkinci darbe petrolden
Akal'ın küçülme kararını değerlendiren Gedik Yatırım araştırma sorumlusu Onur Mutlu, Çin rekabeti nedeniyle fiyatlar üzerinde baskı oluştuğunu belirterek sektördeki diğer şirketlerin de arayış içinde olduğunu söyledi. Mutlu, "Sentetik iplikte temel girdi petrol türevleri. Petroldeki yükseliş sektörü olumsuz etkiledi. Maliyetler yükselirken Çin rekabeti yüzünden fiyatlar baskı altında kaldı. Bu da kâr marjlarını çok daralttı. Hisseleri borsada işlem gören diğer şirketlerin fiyatları da çok ucuz kaldı" dedi.